Tytuł wykonawczy wobec upadłego - układ

Pytanie:

"Upadły zawarł układ z wierzycielami obejmujący redukcję wierzytelności i rozłożenie jej na raty. Układ został prawomocnie zatwierdzony. W jaki sposób wierzyciel, którego wierzytelność została uznana, może otrzymać tytuł wykonawczy, co się na niego składa, kiedy najwcześniej można uzyskać taki tytuł i z jakimi wiąże się to kosztami? "

Odpowiedź prawnika: Tytuł wykonawczy wobec upadłego - układ

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu tytuł egzekucyjny przeciwko upadłemu stanowi wyciąg z listy wierzytelności, łącznie z wypisem prawomocnego postanowienia zatwierdzającego układ (art. 296 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze; dalej: PrUpadłNaprU). Wyciąg z listy wierzytelności i wypis prawomocnego postanowienia zatwierdzającego układ sąd wydaje na wniosek wierzyciela. Z wnioskiem o jego wydanie można wystąpić po uprawomocnieniu się postanowienia zatwierdzającego układ. Nie oznacza to jednak, że będzie Pan mógł od razu z tego tytułu wykonawczego skorzystać. Egzekucję na podstawie takiego tytułu wykonawczego będzie Pan mógł wszcząć dopiero wtedy, gdyby upadły nie wykonywał obowiązków określonych układem. Jeżeli natomiast skierowałby Pan wniosek o wszczęcie egzekucji przed ustalonym w układzie terminem wykonania obowiązków określonych układem, wniosek taki nie powinien być uwzględniony.

Co do kosztów sądowych to, zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym (art. 71), nie pobiera się opłaty za nadanie klauzuli wykonalności w tym przypadku. Od wniosku od wydanie tego tytułu egzekucyjnego ze stwierdzeniem wykonalności pobiera się natomiast opłatę kancelaryjną w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu.

Można rozważyć złożenie wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności już w tym momencie na wypadek, gdyby upadły jednak nie wykonywał swoich zobowiązań. Pozwoli to Panu na szybkie wszczęcie egzekucji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika