Samochód ciężarowy bez homologacji

Pytanie:

"Zamierzam kupić samochód Opel Zafira z homologacją na 4 osoby. Samochód ten produkowany jest u nas w kraju. Nie spełnia norm zaświadczenia ze stacji diagnostycznej VAT-1, ale posiada homologację. Mam jednak możliwość kupna takiego samego samochodu - ale sprowadzonego z Włoch. We włoskich papierach widnieje również jako samochód ciężarowy 4-osobowy. Pierwszy przegląd w kraju będzie ciężarowy. Problem w tym - że we Włoszech nie ma świadectw homologacji, a Opel w Polsce nie wystawi świadectwa homologacji samochodu wyprodukowanego w innym kraju. Obydwa samochodu są takie same. Czy od samochodu sprowadzonego z Włoch będę mógł odliczyć VAT od paliwa oraz czy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych będę mógł go zamortyzować jednorazowo (de minimis)?"

Odpowiedź prawnika: Samochód ciężarowy bez homologacji

Zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Zatem jednorazowa amortyzacja przysługuje w przypadku samochodów innych niż osobowe. Podobnie dla celów odliczania VAT od paliwa przyjmuje się (chociaż budzi to kontrowersje), że pojazd musi posiadać homologację ciężarową.

Zatem aby podatnik mógł dokonać jednorazowej amortyzacji i odliczać VAT od paliwa do samochodu, pojazd powinien być uznany na terytorium Polski za pojazd ciężarowy, co powinno wynikać tak z dokumentów homologacyjnych, jak i innych dokumentów (np. rejestracyjnych). Niestety w innym przypadku - np. braku homologacji ciężarowej - podatnik może narazić się na spór z organami podatkowymi.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika