Udowodnienie stopnia pokrewieństwa

Pytanie:

"Otrzymałem darowiznę od wujka (wujek to brat mojej babci). Na mocy art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy do II grupy podatkowej zalicza się m.in. zstępnych rodzeństwa. Zatem do tej grupy zaliczony będzie wnuk brata darczyńcy, czyli ja. Złożyłem zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3). Problem pojawił się z potwierdzeniem stopnia pokrewieństwa nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe. Złożyłem do urzędu skarbowego ksero dowodu osobistego mojego wujka oraz taty. Urzędniczka skarbowa chce jeszcze, żebym uzupełnił dokumenty o ksero dowodu osobistego mojej babci (czyli siostry mojego wujka). Niestety nie jestem wstanie uzyskać od babci żadnych dokumentów ze względu na napiętą sytuację rodzinną. Czy w związku z tą sytuacją mam napisać oświadczenie do urzędu skarbowego, iż nie jestem w stanie uzyskać od babci żadnych dokumentów potwierdzających stopień pokrewieństwa albo urząd skarbowy jest sam w stanie ustalić stopień pokrewieństwa bez dokumentów dotyczących mojej babci? Jednocześnie wujek nie chce, aby o tej darowiźnie dowiedziała się babcia."

Odpowiedź prawnika: Udowodnienie stopnia pokrewieństwa

W toku prowadzonego postępowania, w tym w zakresie podatku od spadków i darowizn, organ podatkowy podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym (art. 122 Ordynacji podatkowej). W przypadku, jeżeli organ podatkowy żąda przedstawienia dokumentu, którego uzyskanie przez podatnika jest niemożliwe, podatnik powinien wskazać ten fakt organowi podatkowemu i zaproponować organowi udowodnienie określonych okoliczności innymi środkami dowodowymi (np. zeznaniami świadka-darczyńcy, przesłuchaniem strony jako świadka, przedstawienia innych dokumentów - np. aktów stanu cywilnego).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika