Umorzenie pożyczki z ZFŚS
Pytanie:
"Zmarł pracownik samorządowy, jedynym spadkobierca jest córka. Na wniosek córki umorzona została niespłacona część pożyczki zaciągniętej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w kwocie 2 046 zł. Regulamin Zakładowego Funduszu świadczeń socjalnych posiada zapis: Pożyczka niespłacona przez zmarłego pożyczkobiorcę nie podlega spłaceniu przez poręczycieli. Pozostałej kwoty zadłużenia należy dochodzić u spadkobiercy zmarłego albo umorzyć na ogólnie obowiązujących warunkach. Czy umorzona pożyczka mieszkaniowa stanowi dochód spadkobiercy (córka w wieku 14 lat, pracownica była rozwiedziona) stosownie do art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm.)? Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, a tym samym na pracodawcy ciąży obowiązek sporządzenia Informacji o przychodach PIT-8C w wysokości umorzonej części pożyczki."
Odpowiedź prawnika: Umorzenie pożyczki z ZFŚS
Fakt opodatkowania bądź braku opodatkowania umorzenia pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych po śmierci pracownika wciąż budzi wątpliwości wśród podatników i powoduje możliwości powstania sporów z organami podatkowymi. Stąd też kwestia ta doczekała się wielu interpetacji organów podatkowych.
Przykładowo w jednej z bardziej aktualnych interpretacji z dnia 16.09.2008 r. nr ILPB1/415-432/08-4/AK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zajął stanowisko, zgodnie z którym jeżeli w regulaminie ZFŚS i umowie pożyczki żadne zapisy nie precyzują obowiązku regulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców po śmierci pożyczkobiorcy, to z chwilą jej umorzenia nie powstaje u nich przychód podatkowy. W interpretacji tej przyjęto, iż jeśli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pożyczkobiorcy (pracownika), a w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub w umowie o udzielenie pożyczki zawarto zapis o obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców po śmierci pożyczkobiorcy, to udzielona pożyczka umorzona zostaje spadkobiercy, a nie pracownikowi.
W tej sytuacji przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskuje spadkobierca, przejmujący obowiązki dłużnika.
Zatem w przypadku, gdy po śmierci pożyczkobiorcy, dochodzi do umorzenia pożyczki spadkobiercy, który przejął obowiązki dłużnika, u tego spadkobiercy powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten odpowiada wartości umorzonej pożyczki.W sytuacji, gdy żadne zapisy regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę, a udzielona pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi, pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia PIT-8C spadkobiercom. W przedmiotowej sprawie regulamin ZFŚS dopuszcza zarówno dochodzenie pozostałej kwoty zadłużenia u spadkobiercy zmarłego albo umorzenie na ogólnie obowiązujących warunkach. Skoro pracodawca wybrał umorzenie, to można twierdzić, z powołaniem na powyższą interpretację, iż nie doszło w ogóle do przejęcia długu przez spadkobiercę, a zatem umorzenie nie powoduje konsekwencji podatkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?