Jakie postanowienia powinna zawierać umowa o dział spadku?

Pytanie:

Jakie postanowienia powinna zawierać umowa o dział spadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Możliwy jest umowny podział majątku pomiędzy spadkobierców. Przy czym umowa taka powinna zostać zawarta pomiędzy wszystkimi spadkobiercami. Zawierając taką umowę najlepiej dokonać podziału całego majątku, choć możliwy jest także częściowy podział. Jeśli chodzi o formę tej umowy, to można ją zawrzeć w formie pisemnej (jeśli do spadku należy nieruchomość, to konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego). Zawierając taką umowę należy wskazać majątek podlegający podziałowi i określić które składniki komu przypadają.

Można np. wskazać, że trzej spadkobiercy przekazują swoje udziały jednemu ze współspadkobierców w celu budowy nagrobka spadkodawcy, a dwaj pozostali spadkobiercy otrzymają spłaty pieniężne (należy określić wartość tych udziałów). Na brzmienie takiej umowy muszą zgodzić się wszyscy spadkobiercy.

Więcej na ten temat w artykule: Umowny dział spadku

Tagi:  umowa, dział, spadek

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.10.2017

  Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

  #mce_temp_url#Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma bardzo duże znaczenie. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków na jakieś inne osoby, czyli tzw. (...)

 • 20.1.2011

  Postępowanie w sprawie o dział spadku

  Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego. Ich sytuacja prawna regulowana jest wówczas przez przepisy dotyczące współwłasności (...)

 • 8.12.2016

  Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

 • 26.9.2016

  Sądowy dział spadku

  Jeżeli do spadku jest uprawniona więcej niż jedna osoba, to pomiędzy współspadkobiercami powstaje wspólność praw i obowiązków spadkowych. Trwa ona do chwili dokonania działu (...)

 • 27.5.2017

  Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)