Uprawomocnienie się postanowienia o nabyciu spadku

Pytanie:

Na koniec grudnia wyznaczono termin sprawy o przyjęcie spadku. Jest testament z zapisami tylko na jednego z czterech spadkobierców ustawowych. W jakim terminie wyrok stanie się prawomocny?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z opisanego stanu faktycznego wnioskujemy, iż złożył Pan wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Samo postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym. Sąd rozstrzyga o tym orzeczeniem w formie postanowienia. W związku z tym, że jest to postępowanie nieprocesowe ma tu zastosowanie przepis kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy przysługuje apelacja. Na inne postanowienia sądu pierwszej instancji, w wypadkach wskazanych w ustawie, przysługuje zażalenie. W opisanym przypadku przysługuje więc apelacja. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej postanowienia. Jeżeli w tym czasie nikt nie wniesie apelacji, to orzeczenie w postaci wspomnianego wyżej postanowienia stanie się prawomocne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Jadwiga

9.11.2010 19:28:41

mam pytanie o spadek

Witam!mam pytanie dotyczące spadku a konkretnie o lokate w banku pko ... a więc moja babcia ze względu na wiek poprosiła swoja corke o zalozenie lokaty ze swojimi srodkami ..stalo sie tak ze owa corka zmarla..do danej lokaty byla upowazniona corka danej cioci ale jedynie na czas zycia jej... w jaki sposob mozna te pieniadze odzyskac (dodam tylko ze ciocia pozostawila 12 tys dlugu) oraz to ze owa corka nie chcac tych pieniedzy byla u notariusza i sie ich zrzekła .. w banku nie chca udzielic nam informacji o danej lokaci lub o koncie cioci wiec nawet nie mamy pewnosci czy te pieniadze sa?? jak do tego sie zabrac zeby wiedziec czy te pieniadze sa i czy jest o co sie ubiegac i kto ma do tego prawo?? pozdrawiam czekam na odpowiedz ..

Joanna

9.3.2010 14:26:35

Re: Uprawomocnienie się postanowienia o nabyciu spadku

mam pytanie moj dziadek zmarl byl to drugi maz mojej babci odbyla sie rozprawa w sprawie nabycia spadku ktora babcia zlozyla.sad przyznal babci jej czesc ale jedyna siostra dziadka ktora zyje otrzymala 1/16 tej czesci,sedzia powiedziala ze to juz jest kwestia dogadania sie jaka to bedzie czesc miedzy babcia a ciocia.w zwiazku z tym mam pytanie kiedy uprawomocni sie wyrok jesli sprawa odbyla sie 26 lutego br.i ile babcia ma czasu aby zlozyc sprawe o oddanie tej 1/16 czesci siostrze dziadka ktora ona chce oddac poniewaz siostra dziadka niechce sie polubownie dogadac w sprawie tej czesci.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: