Ustalenie miejsca zamieszkania pozwanego

Pytanie:

"Jak sprawdzić, że adnotacja \"pozwany przebywa w areszcie\" pochodząca od sądu jest prawdziwa, tzn. jak ustalić jego faktyczne miejsce pobytu, skoro sąd wzywa mnie do tego jednocześnie informując, że w areszcie w mieście X pozwany wcale nie przebywa? "

Odpowiedź prawnika: Ustalenie miejsca zamieszkania pozwanego

Adnotacja taka wskazuje, że pozwany powinien aktualnie przebywać w Areszcie Śledczym. Faktycznie wcale tam nie musi przebywać, gdyż może aktualnie korzystać z przepustki lub przerwy w karze itp. Wtedy taka adnotacja jest nieaktualna. Miejscem zamieszkania osoby jest miejscowość, gdzie on przebywa z zamiarem stałego pobytu. Faktyczne przebywanie danej osoby może być inne niż jej miejsce zamieszkania. Jeżeli pozwany ukrywa się np. przed odbywaniem kary, to może dojść do jego poszukiwania przez Policję. Nakaz doprowadzenia może wydać Sąd. Ustalenie miejsca zamieszkania pozwanego należy do powoda. Powinien on wskazać jego adres. W razie wysłania zawiadomienia pod wskazany adres pozwanego, gdy ten nie składał wyjaśnień, pism i nie stawił się prawidłowo zawiadomiony może być wydany wyrok zaoczny. W tym wypadku przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, jeżeli nie budzą one uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem rzeczy. Sąd nie jest w stanie określić, gdzie aktualnie pozwany przebywa. Jeśli powód wskaże adres pozwanego, wtedy na ten adres wyśle pisma procesowe i zawiadomienia z konsekwencjami niestawiennictwa. Gdy strona nie zna miejsca zamieszkania wtedy ustanawia Sąd kuratora. Kodeks postępowania cywilnego bowiem stanowi, że jeżeli stronie, której miejsce  pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika