Ustanowienie zapisobiercy w testamencie
Pytanie:
"Osoba X pozostawiła testament, w którym powołuje do spadku osobę Y, przy czym Y jest zobowiązany "wydać osobie Z ruchomości i inne przedmioty stanowiące urządzenia domowe i znajdujące się w mieszkaniu spadkodawcy". Cały majątek spadkowy po X stanowi mieszkanie wraz z zawartością - meblami, rzeczami po zmarłym itp., nie ma nic poza tym. Jeśli dobrze rozumiem Y będzie w tym przypadku spadkobiercą, ale jaki jest status prawny osoby Z? Czy będzie to zapisobierca czy spadkobierca? "
Odpowiedź prawnika: Ustanowienie zapisobiercy w testamencie
Y zgodnie z treścią testamentu jest osobą powołaną do spadku czyli spadkobiercą. Z treści testamentu wynika, że spadkodawca zobowiązany jest do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby Z. Osoba ta jest więc zapisobiercą. Jeżeli jednak spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?