Usunięcie wpisu w KRK

Pytanie:

"Jaką formę powinno mieć złożenie podania o wykreślenie z rejestru skazanych? Czy takie podanie powinno być złożone w sądzie w którym zapadł wyrok w sprawie ? "

Odpowiedź prawnika: Usunięcie wpisu w KRK

W związku z tym, że skazanie ulega zatarciu z mocy prawa, nie jest w tym przedmiocie potrzebna jakakolwiek decyzja sądowa, ponieważ skutek w postaci zatarcia skazania wywołany jest samym upływem terminu. Wpis o skazaniu z chwilą jego zatarcia podlega usunięciu z rejestru skazanych bez wniosku skazanego. Jest to czynność techniczna, więc nawet gdyby czynności tej faktycznie nie dokonano i tak z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. Jeżeli nie nastąpiło wykreślenie z mocy prawa, należy do sądu, który wydał wyrok złożyć pismo z zapytaniem - przypomnieniem o upływie terminu do zatarcia skazania. Prawo nie określa treści ani wzoru tego wniosku.
Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • A. Chmielnicka 2013-11-12 19:34:41

    Witam chciałabym uzyskać informacje na temat usuniecia wpisu w KRK. Mianowicie mój mąż w 2010 roku miał sprawe w sądzie o zatarcie skazanaia (zakończona pozytywnie) a teraz ubiega się o dostanie do policji jednak nadal jego nazwisko widnieje w tym rejestrze. W związku z tym chciałabym uzyskać informacje co należy zrobić aby całkowicie nazwisko męża znikneło z tego rejestru?

  • SławekJ 2011-09-07 18:06:28

    A jeśli nie upłynął jeszcze termin zatarcia z mocy prawa a nowy pracodawca wymaga aby w rejestrze skazanych nie było żadnych wpisów na mój temat to można jakoś je usunąć??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika