Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestię zwolnienia od kosztów sądowych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w całości (art. 100 ust. 2) lub w części (art. 101).
Jeżeli powód domaga się zwolnienia od kosztów w całości, wystarczy że we wniosku wskaże, że domaga się zwolnienia od kosztów w całości, a ponadto oczywiście wykaże, że nie jest w stanie ponieść tych kosztów. W tym celu musi złożyć oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru.
Art. 101. 1. Sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych w części, jeżeli strona jest w stanie ponieść tylko część tych kosztów.
A zatem w przypadku domagania się zwolnienia od kosztów w częsci należy wskazać, zgodnie z art. 101 ust. 2, czy strona domaga się zwolnienia w części ułamkowej, w części procentowej - i jeśli tak, to jaki ma to być ułamek lub procent. W przypadku domagania się zwolnienia od poniesienia kosztów w określonej kwocie lub zwolnienia od niektórych opłat lub wydatków - na przykład opłaty od pozwu.