Uzyskanie klauzuli wykonalności

Pytanie:

"Czy każdy wyrok rozwodowy posiada klauzulę wykonalności jeżeli orzeczono np. eksmisję? A jeżeli nie to jak ją uzyskać?"

Odpowiedź prawnika: Uzyskanie klauzuli wykonalności

Sąd nadaje klauzulę wykonalności na wniosek wierzyciela, z wyjątkiem spraw, które zostały lub mogły zostać wszczęte z urzędu (w których nadaje klauzulę wykonalności z urzędu). W przypadku wyroku rozwodowego, klauzulę wykonalności sąd nadaje wyłącznie na wniosek. Jeżeli strona otrzymała odpis wyroku, do wniosku o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności należy doręczyć ten odpis. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności powinien czynić zadość wymaganiom stawianym pismom procesowym, a składa się go do sądu, który wydał wyrok. Wniosek powinien więc zawierać: oznaczenie sądu; stron postępowania; sygnaturę akt; żądanie strony, czyli treść wniosku o nadanie klauzuli wykonalności; oznaczenie wyroku, któremu ma być nadana klauzula; podpis wnioskodawcy. Wyrok zaopatrzony w klazulę wykonalności stanowi tytuł wykonawczy i może być egzekwowany przez komornika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika