VAT na wyroby cukiernicze

Pytanie:

"Produkujemy wyroby cukiernicze - pierniki, herbatniki, biszkopty z galaretką typu Delicje, ciastka z nadzieniami w opakowaniach tzw. luzowych 1 kilo (wyroby rozważane są w sklepach) oraz konfekcja - kartoniki 130-300g. Termin przydatności do spożycia naszych wyrobów - 6-12 miesięcy. PKWiU jakim się posługujemy 15.82.13. i mamy VAT 22%. A teraz problem - od początku roku kilka dużych firm produkujących podobne nam wyroby z takim samym terminem przydatności posługuje się PKWiU 15.81.12-00.16 oraz 15.81.12-00.15 i stosuje stawkę VAT 7%. Czy coś się zmieniło i czy to co robią jest zgodne z prawem?"

Odpowiedź prawnika: VAT na wyroby cukiernicze

Zgodnie z poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) stawką podatku w wysokości 7% objęte są pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże (PKWiU 15.81.1).

Zatem polskie przepisy dopuszczają stosowanie obniżonej stawki 7% w przypadku wyrobów ciastkarskich tzw. świeżych, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 15.81.1.

Niestety klasyfikacje (w tym w szczególności PKWiU) nie dookreślają co należy rozumieć przez wyroby ciastkarskie świeże. Powoduje to, iż producenci dokonują różnych klasyfikacji podobnych wyrobów i tym samym zastosowanie różnych stawek VAT. Sytuacja ta nie sprzyja tworzeniu równych warunków konkurencyjnych dla producentów.

Należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji wyrobów do odpowiedniej grupy. Klasyfikacji tej nie zawsze potrafi dokonać również podatnik, czy doradca podatkowy, głównie ze względu na brak należytej wiedzy technicznej i statystycznej, dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej jednak zwrócić się do właściwego Urzędu Statystycznego z prośbą o dokonanie klasyfikacji środka trwałego na gruncie KŚT.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania m. in. środka trwałego według Klasyfikacji Środków Trwałych, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania takiej klasyfikacji.

Jeśli podatnik uzyska potwierdzenie, że jego wyroby powinny być klasyfikowane jako pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże (PKWiU 15.81.1), to będzie miał podstawę do stosowania obniżonej stawki VAT (7%). Przykładowo można wskazać, iż również ciastka kruche mogą być wyrobami ciastkarskimi świeżymi (tak np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 października 2009 r., sygn.  ILPP2/443-1081/09-2/EWW).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika