VAT przy nauce pływania

Pytanie:

"Prowadzę firmę która świadczy m.in. usługi nauki pływania dla dzieci i dla dorosłych na basenie. Realizujemy zatwierdzony przez Wydział Oświaty program nauki pływania. Czy usługi te są zwolnione z VAT (jako np. edukacyjne?) czy objęte VAT, jeśli tak to jakim? Dziękuję."

Odpowiedź prawnika: VAT przy nauce pływania

W podatku od towarów i usług z symbolami PKWiU wiąże się określona stawka podatkowa albo zwolnienie od podatku. Obowiązek przyporządkowania swojej usługi pod określoną pozycję PKWiU ciąży przy tym na samym usługodawcy. Tylko bowiem usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. tj. informacje dotyczące charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć świadczoną usługę, usługodawca może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Przy stosowaniu stawek podatkowych w podatku od towarów i usług niezbędna jest znajomość grupowań statystycznych, inkorporowanych ze statystyki do prawa podatkowego. Załączniki do ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) oraz do wydanych na tej podstawie rozporządzeń, odwołują się do symboli grupowań statystycznych przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku od towarów i usług. Dlatego też sprawa klasyfikacji statystycznych towarów i usług w Klasyfikacji Wyrobów i Usług nabiera w zakresie tych zwolnień i preferencji szczególnego znaczenia. Polega ono mianowicie na tym, że przepisy podatku od towarów i usług bezpośrednio odwołują się do towarów i usług wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Natomiast w przypadkach towarów i usług objętych stawkami 0%, 7% i 22% oraz zwolnieniami od podatku, wymienione są one (z pewnymi wyjątkami) z nazwy i symbolu w ustawie VAT oraz w rozporządzeniu wykonawczym do tej ustawy.

Przy sprzedaży towarów i usług objętych stawkami niższymi niż stawka podstawowa oraz zwolnieniami od VAT bezwzględnie wymagane jest podanie symboli statystycznych na fakturach, wynika to z przepisów normujących niezbędne dane na fakturach (§ 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 971) - tak: interpretacja Izby Skarbowa w Gdańsku z 20.09.2004 r., PI/005-1512/04/CIP/01 i izby Skarbowej w Kolbuszowej z 8.07.2004 r., U.S.I-2/443/18/2004.

Jeśli np. zdaniem podatnika śwoadczone przez niego usługi sklasyfikowane są w PKWiU pod symbolem 92.62.13-00.00 "pozostałe usługi związane ze sportem", to opodatkowanie VAT będzie się przedstawiało następująco. W postanowieniach art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT sprecyzowano, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 do ustawy "wykaz usług zwolnionych od podatku" w poz. 11 wymieniono usługi związane z kulturą, (...) usługi związane z rekreacją i sportem o symbolu PKWiU ex 92. Ustawodawca w objaśnieniu do załącznika nr 4 do ustawy wskazał, iż usługi związane z rekreacją i sportem wymienione w poz. 11 tego załącznika, które podlegają zwolnieniu, dotyczą wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. A zatem, jeśli ww. usługi w zakresie nauki pływania świadczone na zasadach komercyjnych w celu osiągnięcia zysku, który nie jest przeznaczony w całości na utrzymanie i poprawę świadczonych usług, to są one wyłączone ze zwolnienia od opodatkowania VAT jak również nie zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy jako podlegające preferencyjnej stawce 7%, a zatem, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22%.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika