VAT za zakup od osoby nie będącej podatnikiem
Pytanie:
"Jestem osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, będącą płatnikiem podatku od towarów i usług. Czy mogę kupić towar od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej w celach handlowych do dalszej odsprzedaży? Czy muszę do ceny zakupu naliczyć cały VAT? Jak przedstawia się cała sprawa jeśli zawrę z tą osobą umowę komisu? Jaki VAT i czy w ogóle mam do zapłacenia od takiej sprzedaży?"
Odpowiedź prawnika: VAT za zakup od osoby nie będącej podatnikiem
UpraszczajÄ…c (bo oczywiÅ›cie jest szereg wyjÄ…tków od zasady) niejako sytuacjÄ™ podatkowÄ… „zwykÅ‚ego Å›miertelnika – podatnika” pÅ‚acimy albo podatek VAT, albo podatek od czynnoÅ›ci cywilno-prawnych (PCC). JeÅ›li kupujÄ…cym jest osoba nie bÄ™dÄ…ca podatnikiem VAT towaru/usÅ‚ugi od podatnika czynnego podatku VAT (np. codzienna czynność zakupów w sklepie), to wówczas mamy obowiÄ…zek zapÅ‚acić podatek VAT należny. JeÅ›li kupujÄ…cym w tej sytuacji byÅ‚by czynny podatnik VAT, wówczas miaÅ‚by możliwość odliczenia zapÅ‚aconego sprzedawcy podatku VAT, oczywiÅ›cie przy speÅ‚nieniu dodatkowych warunków wymaganych przez prawo podatkowe.
Natomiast – odwracajÄ…c sytuacjÄ™ – jeÅ›li sprzedajÄ…cym jest osoba, nie prowadzÄ…ca dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i nie bÄ™dÄ…ca podatnikiem podatku VAT, wówczas co do zasady podatek ten nie bÄ™dzie naliczany, lecz „w jego miejsce” stosuje siÄ™ przepisy ustawy o podatku od czynnoÅ›ci cywilno-prawnych. W zależnoÅ›ci od przedmiotu sprzedaży (rzecz czy prawo) podatek ten stanowi 2% lub 1% wartoÅ›ci sprzedaży danej rzeczy/prawa. Podatek ten obciąża solidarnie obie strony transakcji, przy czym w umowie sprzedaży strony mogÄ… umówić siÄ™, iż obowiÄ…zek zapÅ‚aty ma jedna ze stron (zapis ten jednakże dla organów podatkowych nie wywiera żadnego skutku prawnego i w przypadku braku zapÅ‚aty podatku należność ta egzekwowana bÄ™dzie od obu stron umowy).
JeÅ›li zakupiony w ten sposób towar bÄ™dzie podlegać odsprzedaży w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej jego nabywcy, powinien do ceny sprzedaży doliczyć podatek VAT, wg stawki obowiÄ…zujÄ…cej dla danego towaru. Jednakże, rzeczywiÅ›cie w pewnych sytuacjach prawem okreÅ›lonym, podatnik może zastosować pewnÄ… „modyfikacjÄ™” swych rozliczeÅ„ z fiskusem.
Metoda ta odnosi się do towarów zakupionych jako zwolnione od podatku lub opodatkowane w systemie marży, a wówczas sprzedaż tegoż towaru również podlega tej metodzie. Opodatkowanie w tej sytuacji odnosi się tylko do marży uzyskiwanej na sprzedaży przez podatnika dokonującego sprzedaży towarów używanych, nabytych uprzednio przez niego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej lub importowanych w celu odprzedaży. Marżą jest kwota różnicy pomiędzy kwotą do zapłaty przez kupującego, a kwotą nabycia, pomniejszoną o podatek.
Uprawnionymi do stosowania tej metody są podatnicy którzy bezpośrednio nabywają takie towary i jego sprzedają, jak i pośrednicy na podstawie umowy agencyjnej, komisu, pośrednictwa i im podobnych, o ile towary te zostały nabyte od:
- osoby fizycznej lub prawnej, ale nie będącej podatnikiem podatku VAT
- podatników VAT, ale dostawa dotyczyła towarów zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 lub art. 113
- podatników VAT, jeśli dostawa tych towarów była opodatkowana na zasadzie marży.
Spełnienie powyższych warunków uprawnia do skorzystania z tej metody i nie wymaga powiadamiania organów podatkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?