Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jak stanowi przepis art. 368 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, w sprawach o prawa majątkowe należy oznaczyć wartość przedmiotu zaskarżenia. Brak w skardze apelacyjnej oznaczenia wartości przedmiotu zaskarżenia jest brakiem formalnym, który spowoduje wezwania skarżącego do uzupełnienia (pod rygorem odrzucenia apelacji).
Co do zasady wartość przedmiotu zaskarżenia nie może być wyższa niż wartość przedmiotu sporu (chyba że powód rozszerzył powództwo albo sąd orzekł ponad żądanie). Wartość przedmiotu zaskarżenia nie musi być jednak zgodna z wartością przedmiotu sporu, gdyż skarżący może zaskarżyć wyrok sądu I instancji tylko w części. W tych wypadkach wartość przedmiotu zaskarżenia stanowi wartość zaskarżonej części wyroku, będzie zatem niższa od wartości przedmiotu sporu.
Skoro zatem skarży Pan orzeczenie sądu tylko w części (dotyczącej tych przedmiotów, które sąd spod egzekucji zwolnił), to powinien Pan oznaczyć wartość przedmiotu zaskarżenia jako wartość tej zaskarżonej części (wartość przedmiotów, które sąd wyjął spod egzekucji).