Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 167 ust. 1 Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym: „absolwenci studiów otrzymują dyplomy państwowe ukończenia studiów wyższych, potwierdzające uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego. Absolwenci studiów doktoranckich, studiów podyplomowych i kursów dokształcających otrzymują świadectwa ukończenia tych studiów lub kursów". Natomiast zgodnie z par. 2 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie (Dz.U. 2009 r. Nr 11 Poz. 61 ze zm.): „absolwentom studiów pierwszego stopnia nadaje się tytuły zawodowe licencjata". Jednocześnie par. 6 powyższego rozporządzenia stanowi, że: „warunkiem wydania dyplomu ukończenia studiów wyższych jest zrealizowanie przewidzianego w planach studiów i programach nauczania zakresu kształcenia, uzyskanie zaliczeń i złożenie wymaganych egzaminów oraz odbycie przewidzianych w programie nauczania praktyk, złożenie egzaminu dyplomowego lub pracy dyplomowej, jeżeli standardy kształcenia tak przewidują, oraz uzyskanie odpowiedniej liczby punktów ECTS określonych w standardach kształcenia".
Natomiast zgodnie z par. 1 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. 2009.50.400 ze zm.) przez przygotowanie pedagogiczne rozumieć należy nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. O posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego.
Powołane przepisy w żaden sposób nie określają czasowości tych dokumentów, dlatego należy uznać, że jak zasugerował Pan w pytaniu, wydawane są dożywotnio i nie stracą ważności z upływem lat. Natomiast co do przygotowania pedagogicznego niewykluczona jest sytuacja, w której dana placówka oświatowa będzie wymagać ukończenia stosownego kursu nie dawnej niż określony czas, np. 5 lat. Może to wiązać się z wprowadzeniem nowych technik pedagogicznych lub nowych metod nauczania.