Ważność testamentu a podpis

Pytanie:

"Czy testator w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego mógł podpisać testament swoim nazwiskiem, a obok niego użyć swojego drugiego imienia z dowodu osobistego? Czy sąd będzie badał przyczynę, dla której testator tak postąpił i będzie władny do odrzucenia testamentu notarialnego, nawet jeżeli podpis pochodzi od testatora lecz zamiast pierwszego imienia użył on drugiego imienia? Czy notariusz sporządzający testament powinien zwrócić uwgę testatorowi, aby podpisał go pierwszym imieniem z dowodu osobistego?"

Odpowiedź prawnika: Ważność testamentu a podpis

Podpis spadkodawcy potwierdza jego wolę testowania i pozwala uznać, iż złożone przez niego oświadczenie woli jest ukończonym testamentem. Dla uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości testator powinien podpisać testament pełnym imieniem i nazwiskiem - jest to sytuacja idealna i nie budząca żadnych zastrzeżeń. Przyjmuje się jadnako, iż wystarczające jest podpisanie testamentu np. pierwszą literą imienia i nazwiskiem albo samym nazwiskiem. Jeśli np. testator nosi nazwisko dwuczłonowe, wystarcza podpisanie testamentu jednym członem nazwiska. Uwagi te wspiera - podążające raczej w liberalnym kierunku - orzecznictwo Sądu Najwyższego. JUż w uchwale z 23 kwietnia 1960 r. sygn. akt III CO 5/60 SN przyjął, iż do ważności testamentu holograficznego (własnoręcznego) zawartego w liście wystarczy podpisanie go tylko imieniem, jeżeli stosunek osobisty adresata i spadkodawcy uzasadnia tego rodzaju podpis. W uchwale zaś Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1973 r. sygn. akt III CZP 78/72 czytamy, iż ważny jest testament własnoręczny zawarty w liście spadkodawcy sskierowanym do spadkobiercy, podpisany w sposób określający jedynie stosunek rodzinny spadkodawcy do spadkobiercy, jeżeli okoliczności nie nasuwają wątpliwości co do powagi i zamiaru takiego rozrządzenia.

Na podstawie przywołanych powyżej poglądów judykatury i doktryny nie ulega wątpliwości, iż ważny jest testament podpisany przez spadkodawcę w obecności notariusza nazwiskiem oraz drugim imieniem widniejącym w dowodzie osobistym testatora. Okoliczności faktyczne towarzyszące złożeniu oświadczenia woli przez testatora świadczą bowiem za ważnością testamentu - spisanie testamentu w obecności notariusza oraz fakt, iż drugie imię spadkodawcy znajduje podstawę w jego dowodzie tożsamości. Jedynym istotnym czynnikiem w świetle stanu faktycznego opisanego w pytaniu wydaje się być to, aby podpis spadkodawcy znajdował się pod treścią rozrządzenia testatora (treścią testamentu). W razie zamieszczenia podpisu w innym miejscu testament jest ważny tylko wówczas, gdy związek podpisu z treścią rozrządzenia jest oczywisty (tak m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 1992 r. sygn. akt III CZP 41/92).

Reasumując, wskazać należy na brak okoliczności przemawiających za odrzuceniem treści testamentu zawartego w formie przywołanej w pytaniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • MAGDALENA 2018-01-14 15:07:11

    CZY MOZNA UNIEWAZNIC TESTAMENT JEZELI OSOBA KTORA GO NAPISAL BLEDNIE PODPISALA SIE NA AKCIE NOTARLIALNY TJ W NAZWISKU ZABRAKLO JEDNEJ LITERY

  • Witold Sikora 2013-02-12 21:38:17

    Czy wypis testamentu notarialnego bez podpisu spadkodawcy jest podstawą do uznania spadkobiercy pomimo że pozostali spadkobiercy zaprzeczają jakoby spadkodawca sporzadzał testament u notariusza?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika