Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Miejscowość.... Data....
Imię i Nazwisko
Adres zamieszkania
Wezwanie do wykupienia weksla
Niniejszym wzywam Pana/Pani (Imię i Nazwisko) do wykupienia weksla własnego, wystawionego w dniu (data wystawienia), z terminem płatności na dzień (data), na kwotę (należy podać kwotę) ( słownie:tutaj należy podać kwotę słowni). W razie nie wykupienia weksla, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego, co będzie się wiązało z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów sądowych.
Z dokumentem weksla może się Pan/Pani zapoznać w terminie trzech dni, od dnia odebrania niniejszego pisma, w miejscu jego płatności, tj. (tutaj nalezy podać adres).
podpis
Jeśli dłużnik nie stawi się czy też nie wykupi weksla, konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
Postępowanie sądowe
Sądem właściwym miejscowo może być albo sąd właściwy miejscowo dla pozwanego, albo sąd właściwy dla miejsca płatności weksla: Powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku można wytoczyć przed sąd miejsca płatności (tak: art. 37[1] § 1 k.p.c.).
Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu. Przepisy o ograniczeniu wykonalności w sprawach przeciwko Skarbowi Państwa stosuje się odpowiednio. (tak: art. 492 § 3 k.p.c.).
Wynika więc z tego, że nie ma konieczności oczekiwania na uprawomocnienie się nakazu zapłaty z weksla. Po bezskutecznym upływie terminu do zaspokojenia roszczenia (dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu pozwanemu) sprawa może być więc skierowana do komornika w celu egzekwowania roszczenia. W ten sposób ujawnia się więc szczególna moc postępowania nakazowego w sprawie z weksla.
Co więcej, sąd może nadać wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza należność z wekslu, czeku, warrantu, rewersu, dokumentu urzędowego lub dokumentu prywatnego, którego prawdziwość nie została zaprzeczona, oraz jeżeli uwzględnia powództwo o naruszenie posiadania. (tak: art. 333 § 2 k.p.c.).
Podsumowując, jeśli w świetle powyższego zobowiązany z weksla nie zapłaci po wezwaniu do wykupienia weksla, konieczne będzie skierowanie sprawy do sądu.