Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

Pytanie:

"Matka zostawiła testament. Czy wraz z wnioskiem o otwarcie i ogłoszenie testamentu, który się składa do sądu, należy jeszcze złożyć dodatkowo wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Czy jeśli sąd ogłosi testament , to jest równoznaczne z nabyciem spadku przez spadkobierców? Czy po tym wszystkim należy jeszcze składać wniosek o podział spadku zgodnie z zapisem testamentu? Czy nie jest to potrzebne i ogłoszenie testamentu jest równoznaczne z nabyciem spadku w takich częściach jak wyznaczył spisujący testament? Czy postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i ogłoszeniu testamentu jest dokumentem potwierdzającym to, iż np. mieszkanie staje się własnością osoby, której mieszkanie zapisano w testamencie?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

Sądowe postanowienie  dotyczące  stwierdzenia nabycia spadku jest jedynym dokumentem, który wobec osób trzecich stanowić może dowód na to, że osoby wskazane w postanowieniu są spadkobiercami. Nie jest takim dokumentem testament, gdyż, przykładowo spadkobierca, wskazany w testamencie może odrzucić spadek. Jeżeli do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku zostanie dołączony testament to sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia – a zatem można złożyć wniosek o stwierdzenia nabycia spadku, wskazując, iż jest testament – a w toku sprawy testament ten zostanie otwarty i ogłoszony. Można również najpierw ogłosić testament, a w terminie późniejszym złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Spadkobiercami są osoby wskazane w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli z tego postanowienia wynika, iż dana osoba dziedziczy spadek w całości, to nie jest konieczne dokonanie działu spadku. Jeżeli jest kilka osób to konieczny jest dział spadku. W tym miejscu należy wskazać, że testament oznacza powołanie jednej lub kilku osób do całości lub części spadku. Jeżeli w testamencie wskazane są przedmioty, które każda z poszczególnych osób ma otrzymać, są to zapisy. Jeżeli natomiast spadkodawca przeznaczył poszczególnym osobom przedmioty w taki sposób, że w całości wyczerpują one spadek, w razie wątpliwości osoby te traktowane są jako powołane do całego spadku w częściach odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów. Zatem, jeżeli tak jest w opisywanym przypadku, osoby wymienione będą spadkobiercami całości spadku w odpowiednich częściach, a dział spadku niekoniecznie musi zostać dokonany w sposób wskazany w testamencie. Nadmienić jeszcze można, że jeżeli osoby złożą wniosek o dział spadku w sytuacji, gdy nie było stwierdzenia nabycia spadku, sąd dokona stwierdzenia spadku w toku postępowania działowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika