Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z mocy art. 54 kodeksu postępowania cywilnego przepisy o wyłączenie sędziego stosuje się odpowiednio do wyłączenia ławników. Wniosek o wyłączenie ławnika rozstrzyga sąd, w którym sprawa się toczy, a gdyby sąd ten nie mógł wydać postanowienia z powodu braku dostatecznej liczby sędziów - sąd nad nim przełożony. Postanowienie wydaje sąd w składzie trzech sędziów zawodowych po złożeniu wyjaśnienia przez ławnika, którego wniosek dotyczy. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Sąd wyłącza ławnika na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności ławnika. Wniosek o wyłączenie ławnika strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia. Strona, która przystąpiła do rozprawy, powinna uprawdopodobnić ponadto, że przyczyna wyłączenia dopiero później powstała lub stała się jej znana.
Ponowny wniosek o wyłączenie ławnika oparty na tych samych okolicznościach lub wniosek oczywiście bezzasadny podlega odrzuceniu bez składania wyjaśnień przez ławnika, którego dotyczy. O odrzuceniu orzeka sąd rozpoznający sprawę.