Wniosek o zatrzymanie prawa jazdy
Pytanie:
"Jaki organ może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o zatrzymanie prawa jazdy
Podstawą do wydania decyzji przez starostę jest wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji o cofnięcie uprawnień sporządzony na podstawie § 7 ust. 1 pkt 2 cytowanego rozporządzenia:
§ 7. 1. Komendant wojewódzki Policji występuje do organu właściwego w sprawach wydawania prawa jazdy z wnioskiem o:
1) cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi w stosunku do kierowcy, który w ciągu roku od dnia otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy przekroczył liczbę 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
2) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy, w zakresie wszystkich posiadanych przez niego kategorii praw jazdy, w razie przekroczenia przez niego 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, sporządza się wyłącznie na podstawie wpisów ostatecznych, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia.
Rozporządzenie określa wzór, wedle którego sporządza się przedmiotowy wniosek. Powinien on zawierać przede wszystkim wskazanie sumy punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, wskazywać okres, w którym doszło do naruszeń, a także zawierać skrócony opis czynu, datę jego popełnienia, rodzaj pojazdu, oznaczenie kodowe i liczbę punktów za konkretne naruszenie. Wniosek można oprzeć tylko na podstawie wpisów ostatecznych. Wpis jest ostateczny, jeżeli został dokonany na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu, mandatu karnego, orzeczenia dyscyplinarnego.
Należy wskazać, że starosta otrzymujący wniosek od Komendanta jest związany domniemaniem prawdziwości danych zawartych w tym wniosku (który zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego jest dokumentem urzędowym):
Art. 76. § 1. Dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do dokumentów urzędowych sporządzanych przez organy jednostek organizacyjnych lub podmioty, w zakresie poruczonych im z mocy prawa lub porozumienia spraw wymienionych w art. 1 pkt 1 i 4.
§ 3. Przepisy § 1 i 2 nie wyłączają możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwko treści dokumentów wymienionych w tych przepisach.
Wniosek Komendanta stanowi zatem dowód, tego że w określonym przedziale czasowym przez kierowcę przekroczony został limit 24 punktów karnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?