Wnioski dowodowe w sprawie o podział majątku

Pytanie:

"Rok temu sąd orzekł rozwód pomiędzy mną a moją żoną. Rozwód odbył się bez orzeczenia o winie. Teraz dostałem z sądu kopię pisma mojej byłej żony, która wniosła o podział majątku, który według niej należał do wspólności małżeńskiej. Czy w tej sytuacji, zanim odbędzie się pierwsza rozprawa, mogę złożyć do sądu pismo, które określa moje stanowisko w tej sprawie? Wskazać innych świadków? A drugie pytanie dotyczy podziału mieszkania. Fakt, że w trakcie trwania małżeństwa kupiliśmy razem mieszkanie. Jednak pierwszą ratę na to mieszkanie w wysokości 20 000 dali mi moi rodzice - moja mama ma potwierdzenie, że wzięła z banku taką kwotę. Moja żona chce dzielić to mieszkanie pół na pół, czy można podzielić je inaczej, jeśli to ja przeznaczyłem na nie większość pieniędzy?"

Odpowiedź prawnika: Wnioski dowodowe w sprawie o podział majątku

Pismo, o które Panu chodzi to tzw. odpowiedź na pozew. Jest ona dopuszczalna a nawet niekiedy wymagana bezwzględnie. W odpowiedzi na pozew przedstawia się swoje stanowisko zgadzając się z twierdzeniami strony lub je dementując. Wskazuje się posiadane przez siebie dowody w tym świadków, których chce się powołać. Postępowanie cywilne jest bardziej postępowaniem pisemnym niż ustnym. Wyrok sądu w dużej mierze opiera się na twierdzeniach stron złożonych na piśmie i zweryfikowanych przez sąd.

Nierówny podział z uwagi na dokonaną darowiznę na Pana rzecz (przez rodzice) i potraktowaniu jej jako nakład z majątku osobistego małżonka na majątek wspólny jest dopuszczalny. W ten sposób będzie Pan mógł żądać zwrotu nakładu poczynionego z Pana majątku na majątek wspólny i uwzględnieniu tego faktu przy podziale majątku wspólnego. W wyniku tego dojdzie do nierównego podziału majątku, a udział Pana będzie większy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika