Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Pytanie:

Wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie: ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych. Rozumiem, ze pod powyższa definicją nie rozumie się: - ani podatku rolnego płaconego przez rolnika, - ani faktu, ze gdy rolnik sprzedaje swoje plony (i nie jest na zasadach ogólnych) to dostaje zapłatę od firmy wraz z faktura RR. Czyli jeśli tylko rolnik (żona) jest jedynie płatnikiem podatku rolnego, a przy zapłacie za plony otrzymuje fakturę RR (wiec tez dostaje zryczałtowany zwrot podatku) to przy założeniu ze wszelkie inne warunki wspólnego rozliczania małżonków są spełnione - to nie ma żadnych przeszkód aby z takiego rozliczenia skorzystać?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania polegający na wspólnym opodatkowaniu małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wskazane wyłączenia dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą  - opodatkowanych liniowo na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub takich, które w ramach opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej wybrały jedną z form opodatkowania przewidzianą w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową). Aby móc się wspólnie rozliczyć, żadne z Państwa nie może opłacać podatku dochodowego w postaci tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wskazane wyłączenia nie mają natomiast nic wspólnego z opodatkowaniem podatkiem rolnym lub rozliczeniami i sposobem fakturowania rolnika dla potrzeb podatku od towarów i usług. Przychody z działalności rolniczej (z wyjątkiem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej) nie podlegają w ogóle podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dla wyjaśnienia, zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Podsumowując, jeżeli jedno z małżonków uzyskuje przychody z działalności rolniczej nie podlegające podatkowi dochodowemu, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, o ile spełnia wszystkie pozostałe warunki wspólnego opodatkowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: