Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania polegający na wspólnym opodatkowaniu małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wskazane wyłączenia dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - opodatkowanych liniowo na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub takich, które w ramach opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej wybrały jedną z form opodatkowania przewidzianą w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową). Aby móc się wspólnie rozliczyć, żadne z Państwa nie może opłacać podatku dochodowego w postaci tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wskazane wyłączenia nie mają natomiast nic wspólnego z opodatkowaniem podatkiem rolnym lub rozliczeniami i sposobem fakturowania rolnika dla potrzeb podatku od towarów i usług. Przychody z działalności rolniczej (z wyjątkiem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej) nie podlegają w ogóle podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Dla wyjaśnienia, zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Podsumowując, jeżeli jedno z małżonków uzyskuje przychody z działalności rolniczej nie podlegające podatkowi dochodowemu, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, o ile spełnia wszystkie pozostałe warunki wspólnego opodatkowania.