Wyjazd wakacyjny dzieci - zgoda drugiego rodzica
Pytanie:
"Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Na nadchodzące ferie chciałbym zabrać dzieci na dwutygodniowy urlop zagraniczny, który już opłaciłem. Dzieci są w wieku 6 i 16 lat. Moja żona telegramem wysłała mi wiadomość, że nie wyraża zgody na ich wyjazd. Czy mimo to mogę zabrać dzieci? A może tylko starsze, jeżeli posiada ograniczoną możliwość decydowania o sobie?"
Odpowiedź prawnika: Wyjazd wakacyjny dzieci - zgoda drugiego rodzica
Zakładamy, że władza rodzicielska żadnemu z Państwa nie została dotąd ograniczona. Zgodnie z treścią kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską (nie ma więc znaczenia fakt, żę Pana starsze dziecko ma już 16 lat). Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, a skoro tak, to oboje w równym stopniu mają prawo i obowiązk zarazem decydować o dziecku, bowiem kodeks rodzinny przyznaje obojgu rodzicom jednakowe prawa w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej, i to bez względu na to, czy rodzice są małżeństwem. Każdemu z rodziców przysługuje pełnia władzy z wyjątkiem istotnych spraw dziecka, o których rozstrzygają rodzice wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Trudno ocenić, czy w opisanym przypadku z cała pewnośćią mamy do czynienia z takimi istotnymi sprawami dziecka. Skłaniamy się jednak do twierdzenia, iż wyjazd na ferie do nich nie należy, a co za tym idzie nie jest konieczne wspólne podejmowanie takiej decyzji przez rodziców. W praktyce oznaczałoby to, że nie jest Panu potrzebna zgoda matki na wyjazd z dziećmi za granicę na ferie. Dla porównania taką istotną sprawą mogłoby być podjęcie nauki za granicą przez dzieci, do czego zgoda obydwu rodziców byłaby już niezbędna.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?