Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż w postępowaniu, które de facto nadal toczyć się będzie z udziałem Pana i Pana żony nie może Pan ani żądać, ani wnioskować o przeprowadzenie kontroli Pana szwagra. Sąd nie dopuściłby do takiego przebiegu sprawy, ponieważ przedmiotem postępowania nie jest działanie Pana szwagra, ale urzeczywistnienie obowiązku alimentacyjnego ciążącego na Panu względem dzieci. Zapomina Pan jednak jeszcze o jednym. Z punktu widzenia prawa, tym bardziej, że cały czas jesteście Państwo małżeństwem, ciąży na Panu nie tylko obowiązek względem dzieci, ale także względem żony. Poza tym ma Pan obowiązek dostarczania nie tylko alimentów, przepisy stanowią o środkach utrzymania. Z racji tego między innymi nigdy ani sąd, ani żadna inna instytucja nie może zmusić Pana żony do rozliczania się z płaconych alimentów. Podkreślić należy, że żona może i powinna z racji troski o dzieci żądać alimentów nie tylko na dzieci (jako ich przedstawiciel ustawowy), ale także na siebie, gdyż sama jest uprawniona.
Co do Pana szwagra, to de facto nie musi on pozostawać bezkarny, jeżeli faktycznie w postępowaniu zeznawał nieprawdę. Nie może Pan wprawdzie przed tym sądem, przed którym toczy się sprawa o alimenty żądać ponoszenia odpowiedzialności przez szwagra, jednak pozostaje jeszcze postępowanie karne. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić z całą pewnością, że rzeczywiście Pana szwagier może ponosić odpowiedzialność karną, bowiem określić to można będzie na podstawie wielu szczegółów, których nie znamy. Jednak należy w tym miejscu przytoczyć treść artykułu 233 kodeksu karnego. Stanowi on:
"§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.
§ 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym".
W celu wszczęcia odpowiedzialności należałoby złożyć w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie. Jednak proszę także pamiętać, iż jeżeli postępowanie nie wykaże, iż szwagier Pana faktycznie takie przestępstwo popełnił, Pan może się narazić na odpowiedzialność i to zarówno karną jak i cywilną (czyli de facto odszkodowawczą).
Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu
Obowiązek alimentacyjny. Od kogo możesz żądać środków utrzymania bądź wychowania?