Wyłączenie stronniczego sędziego

Pytanie:

"Chciałbym wystąpić o zmianę sędziego w sprawie o alimenty, gdyż uważam, że sędzia jest stronniczy. Gdzie mogę znaleźć odpowiednie przepisy i formularze?"

Odpowiedź prawnika: Wyłączenie stronniczego sędziego

W takiej sytuacji miałyby zastosowanie przepisy kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którymi wniosek o wyłączenie sędziego strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia. Wniosek składa się do sądu rozpoznającego sprawę (art. 50 kodeksu postępowania cywilnego). Wniosek powinien zawierać:

  1. wskazanie sędziego (ale nie całego sądu)
  2. podanie przyczyny uzasadniającej wyłączenie (okoliczności faktyczne)
  3. uprawdopodobnienie (nie należy tego mylić z udowodnieniem – tu wystarczy mniejszy stopień prawdopodobieństwa) przyczyny

Wniosek o wyłączenie sędziego może być zgłoszony przed przystąpieniem do rozprawy. Późniejsze zgłoszenie wniosku dopuszczalne jest jedynie w wypadkach:

  • gdy przyczyna wyłączenia powstała później,
  • gdy strona później powzięła wiadomość o istniejącej już wcześniej przyczynie wyłączenia

Na stronie naszego serwisu znajduje się przykładowy wniosek o wyłączenie sędziego


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika