Wymagania dla drzwi wejściowych do budynku
Pytanie:
"Czy jest jakiś przepis prawny, jeżeli tak to jaki, który zobowiązuje wykonawcę budynku do wyposażenia lokalu mieszkalnego (do którego wejście jest bezpośrednio z zewnątrz budynku) w drzwi wejściowe? Jaki to ma być w takiej sytuacji rodzaj drzwi (wg jakich norm)? Pytanie uzasadnione jest tym, iż usługodawca-wykonawca budynku osadził drzwi wewnętrzne w otworze drzwiowym zewnętrznym. Czy można wyegzekwować i w jaki sposób wymianę drzwi na zewnętrzne? Usługodawca (deweloper) otrzymał już pieniądze za tą usługę."
Odpowiedź prawnika: Wymagania dla drzwi wejściowych do budynku
Przepisy prawne normujące warunki zabudowy i wyposażenia budynków znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., nr 75, poz. 690). Rozporządzenie to nie wprowadza obowiązku montowania drzwi zewnętrznych określonego rodzaju, jednakże określa pewne cechy, jakie muszą posiadać drzwi w budynku (§ 61 - 62). I tak położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu, w tym również osobom niepełnosprawnym. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m. W wejściach do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych mogą być zastosowane drzwi obrotowe lub wahadłowe, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub rozsuwanych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych. W drzwiach wejściowych do budynku oraz w drzwiach do mieszkań i pomieszczeń mieszkalnych w budynku zamieszkania zbiorowego wysokość progów nie może przekraczać 0,02 m. Ponadto wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania. Każde wejście do budynku, z wyjątkiem budownictwa zagrodowego i rekreacyjnego, powinno mieć elektryczne oświetlenie zewnętrzne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?