"Jestem głównym najemcą lokalu. Czy istnieje możliwość wymeldowania na mój wniosek zameldowanych na stałe współlokatorów?"
Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie współlokatorów przez lokatora
Warunki dopuszczalności wymeldowania określa ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z art. 15 ust. 2 tej ustawy organ gminy wydaje na wiosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby gdy spełnione zostaną następujące warunki: 1. osoba ta bez wymeldowania opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego oraz 2. utraciła uprawnienie do przebywania w lokalu (pomieszczeniu) w którym była zameldowana. Podstawą wymeldowania może być także sytuacja, iż osoba bez wymeldowania opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego i nie przebywa w nim co najmniej przez okres 6 miesięcy a nowego miejsca jej pobytu nie można ustalić. W przypadku gdy zachodzą wskazane wyżej okoliczności osoba będąca stroną w tej sprawie lub działająca jako pełnomocnik czy przedstawiciel strony może złożyć stosowny wniosek o wymeldowanie. Stroną jest każdy czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. W sytuacji gdy główny najemca spełnia te przesłanki może zgłosić wniosek o wymeldowanie współlokatorów.
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
Jan 2021-07-11 20:32:08
To nie tak do końca prawda. Jestem głównym najemcą mieszkanie spółdzielczo-własnosciowe.Chcę wymeldować syna nie mieszkającego od dwóch lat. I co muszę zrobić? Udałem się do urzędu spraw obywatelskich gdzie muszą założyć mi teczkę z moim przydziałem, pismem o własnoręcznym o wymeldowanie syna i opłatą skarbową 10 zł. Poinformowano mnie , że będą wzywani sąsiedzi w celu podania czy syn faktycznie nie mieszka w tym lokalu.Sprawa może potrwać od miesiąca do roku. To się nazywa postępowanie administracyjne.A więc nie jest to takie proste ani szybkie, a jeden złośliwy sąsiad może fałszywie oświadczyć nieprawdę i co? Właściciel nie ma żadnych skutecznych praw .Tak to jest naprawdę.
Adam 2016-04-24 09:19:11
Witam
Sprawa jest skomplikowana.
W 94 roku zostałem zameldowany w mieszkaniu komunalnym wraz z ojcem i matką. Po kilku latach rodzice rozwiedli się, mój ojciec zamienił się mieszkaniami/meldunkami z facetem mojej mamy, tak że ów nowy facet został głównym najemcom.
Po jakimś czasie...2009 r mama wymeldowała się z mieszkania komunalnego, gdyż dostała mieszkanie w spadku i nie chcąc płacić podatku musiała tam być zameldowana, ale wciąż mieszkała w komunalnym.
Reasumując, w mieszkaniu komunalnym byłem zameldowany on (główny najemca), ja i ich dziecko.
W tym roku mama się rozwiodła z głównym najemcom, a ja w mieszkaniu komunalnym nie mieszkam już od 5 lat, ale jestem w nim stale zameldowany.
Z racji tego że on mieszka od pół roku u swojej konkubiny, moja mama ma czas do lipca żeby się wyprowadzić z komunalnego na te własnościowe.
Sprawa jest teraz taka...obecny główny najemca strasznie mamie rzuca kłody pod nogi strasząc ją że zakapuje ją w skarbówce za to, że nie zapłaciła podatku za tamten spadek bo nie mieszkała tam.
Ja mam tego dosyć i chce mu jakoś namieszać. Czy w związku z tym, ze on nie mieszka w komunalnym już pół roku mogę złożyć wniosek o jego administracyjne wymeldowanie, ewentualnie czy mogę on niego żądać odstępnego za to, że ja sie z tego mieszkania wymenduję.
Normalnie miało być tak, że ja idę ze swoją żoną mieszkać do domu, ale jako że on taki ham jest, chce mu narobić w papierach.
Da się coś zrobić ?
Extrema1 2015-04-08 12:29:22
jestem właścicielem domu rodzinnego. Mieszkam z mężem i córką. zamierzam wymeldować konkubenta mojej córki, a jest zameldowany na pobyt stały. Czy bez jego zgody mogę go wymeldować i czy muszę zapewnić mu mieszkanie zastępcze..? chciałabym zaznaczyć, ze znęca się psychicznie nad rodziną i nie płaci za mieszkanie
daro540 2013-10-19 16:00:18
czy jest okres ochronny czyli pora zimowa dla osoby z wyrokiem eksmisji z mieszkania?czy taka osoba musi mieć zapewnione lokum?
Krzysiek 2406 2013-04-03 08:41:20
Witam nam taki problem dziadek zabrał ojcu gospodarstwo wraz z domem i jest wyrok sądowy o wyprowadzenie się wraz z rodzina z domu w którym mieszkam od urodzenia czyli od 21 lat. I moje pytanie jest takie czy w przypadku jeśli będę musiał się wyprowadzić dziadek musi dać mi i rodzeństwu lokal zastępczy. I jakie musi spełnia warunki dziadek abym opuścił dom
bialakamelia4 2012-04-12 10:16:43
mam pytanie.Od 13lat jestesmy po rozwodzie.do tej pory zamieszkiwalismy w mieszkaniu,w ktorym jestem glownym najemca.Byly malzonek teraz ozenil sie i do mieszkania tylko okazjonalnie zaglada.przestal placic polowe czynszu oraz nie placi za zadne inne media oraz nie chce partycypowac w kosztach.Prawdopodobnie przebywa u swojej zony.Czy jest jakas mozliwosc go wymeldowania?
Alan Lelusz 2011-11-19 15:13:00
mam pytanie,w sytuacji gdy teraz już były mąż od 10 lat nie dokłada złotówki do mieszkania,i znęca się psychicznie na żonie która to jest najemcą mieszkania jaka jest możliwość wymeldowania
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?