e-prawnik.pl Porady prawne

Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

Pytanie:

Pracownik ma być zatrudniony na stanowisku kierowcy. W ramach obowiązków ma jeździć samochodem osobowym (m.in. bus 9-osobowy), terenowym (typu NIVA) oraz ciągnikiem. W ramach obowiązków służbowych miałby również przewozić ludzi. Czy w takim przypadku musimy skierować pracownika na badania psychotechniczne, czy wystarczy zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy? W jakich przypadkach wymagane są badania psychotechniczne kierowców?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

11.10.2007

Zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym, kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Zakres badań lekarskich, o których powyżej, obejmuje ponadto ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Badanie te przeprowadzane:

  • do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat;
  • po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia - co 30 miesięcy. 

Pierwsze badanie lekarskie, o którym mowa powyżej, jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji wstępnej, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat - w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom psychologicznym i psychotechnicznym, przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badani psychologiczne w tym również psychotechniczne, są przeprowadzane z taką samą częstotliwością jak w/w badanie lekarskie.

Jak wynika z powyższego, każdy zawodowy kierowca ma obowiązek poddać się badaniom: lekarskim, psychologicznym oraz psychotechnicznym. Samo zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy nie wystarczy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

Andrzej Sobolak

11.3.2011 13:54:25

Re: Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

Czy osoba pracująca w firmie np. na stanowisku inspektora kontraktu ,porusza się samochodem służbowym czy taka osoba powinna poddać się badaniom psychologicznym jeśli tak to proszę o podanie aktu prawnego

Re: Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

Agata

28.1.2011 9:40:57

Re: Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

Określenie "psychotechniczne" jest nazwą potoczną badań psychologicznych - to jest to samo, ale ludzi zwyczajowo używają określenia "psychotesty" czy "badania psychotechniczne". W żadnej ustawie czy rozporządzeniu nie ma mowy o badaniach psychotechnicznych, a wyłącznie o psychologicznych - a więc wasze sformułowanie: "Jak wynika z powyższego, każdy zawodowy kierowca ma obowiązek poddać się badaniom: lekarskim, psychologicznym oraz psychotechnicznym" jest nieścisłe i wprowadza w błąd. Kierowca ma obowiązek poddać się badaniom lekarskim oraz psychologicznym - w zarobkowym przewozie rzeczy lub osób, bez względu na posiadaną kategorię prawa jazdy.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ