Wymóg odczytania i podpisania protokołu
Pytanie:
"Czy protokół może być uznany za dowód w sprawie jeżeli nie zawiera wzmianki o jego odczytaniu przed podpisaniem przez uczestników czynności z której był sporządzony?"
Odpowiedź prawnika: Wymóg odczytania i podpisania protokołu
Zgodnie z art. 150 Kodeksu Postępowania Karnego, z wyjątkiem protokołu rozprawy lub posiedzenia protokół podpisują osoby biorące udział w czynności. Przed podpisaniem należy go odczytać i uczynić o tym wzmiankę. Osoba uczestnicząca w czynności może podpisując protokół zgłosić jednocześnie zarzuty co do jego treści; zarzuty te należy wciągnąć do protokołu wraz z oświadczeniem osoby wykonującej czynność protokołowaną. Do ważności protokołu z innych (poza rozprawą i posiedzeniem) czynności procesowych konieczne jest złożenie na nim podpisu wszystkich osób, które brały udział w wykonywaniu danej czynności i w sporządzeniu protokołu. Protokół podpisują również wszystkie inne osoby, które brały udział w dokonywanej czynności. Jeżeli poszczególne osoby odmawiają złożenia swego podpisu, należy uczynić o tym wzmiankę w protokole. Brak wzmianki o odczytaniu w protokole jest niewątpliwie błędem formalnym. Strona może podnosić na rozprawie, że np. protokół nie został odczytany.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?