Wymóg odczytania i podpisania protokołu

Pytanie:

Czy protokół może być uznany za dowód w sprawie jeżeli nie zawiera wzmianki o jego odczytaniu przed podpisaniem przez uczestników czynności z której był sporządzony?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 150 Kodeksu Postępowania Karnego, z wyjątkiem protokołu rozprawy lub posiedzenia protokół podpisują osoby biorące udział w czynności. Przed podpisaniem należy go odczytać i uczynić o tym wzmiankę. Osoba uczestnicząca w czynności może podpisując protokół zgłosić jednocześnie zarzuty co do jego treści; zarzuty te należy wciągnąć do protokołu wraz z oświadczeniem osoby wykonującej czynność protokołowaną. Do ważności protokołu z innych (poza rozprawą i posiedzeniem) czynności procesowych konieczne jest złożenie na nim podpisu wszystkich osób, które brały udział w wykonywaniu danej czynności i w sporządzeniu protokołu. Protokół podpisują również wszystkie inne osoby, które brały udział w dokonywanej czynności. Jeżeli poszczególne osoby odmawiają złożenia swego podpisu, należy uczynić o tym wzmiankę w protokole. Brak wzmianki o odczytaniu w protokole jest niewątpliwie błędem formalnym. Strona może podnosić na rozprawie, że np. protokół nie został odczytany.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 28.11.2014

    Gromadzenie informacji o dłużniku - protokół stanu faktycznego

    Gromadzenie dowodów jest bardzo ważną czynnością zarówno przed wszczęciem określonego postępowania, jak również w jego toku. Natomiast posiadanie mocnych dowodów na (...)

  • 28.7.2017

    Wypadek przy pracy - co dalej?

    Bez względu na charakter pracy świadczonej w zakładzie pracy oraz ryzyko z nią związane, a także bez względu na wprowadzone przez pracodawcę środki bezpieczeństwa, w każdym zakładzie pracy (...)

  • 6.12.2004

    Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

    Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

  • 7.6.2016

    Niezapłacona należność jako koszt uzyskania przychodu

    Zgodnie z art. 16 ust.1  pkt 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, (...)

  • 4.9.2005

    Powtórna kontrola celna u podatnika

    Powtórna kontrola celna nie ogranicza się do podatników - podlega jej każda osoba bezpośrednio lub pośrednio uczestnicząca w czynnościach związanych z wymianą towarową z krajami spoza Wspólnoty (...)