Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z pozycją 9 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2), są zwolnione z tego podatku. Zatem na podmiotach świadczących takie usługi nie ciąży obowiązek wystawiania faktur VAT.
Zgodnie jednak z art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
Obowiązek wystawienia przez podatnika rachunku w trybie art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej powstaje jedynie wtedy, gdy zgłosi takie żądanie kupujący lub usługobiorca. Jak jednak wprost stanowi art. 87 § 4 Ordynacji podatkowej, "podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi." Zatem po upływie 3 miesięcy od dnia wykonania usługi, klient nie może skutecznie żądać wystawienia mu rachunku (na żądanie klienta rachunki należy wystawić za usługi wyświadczone w okresie ostatnich 3 miesięcy). Oczywiście unormowanie to nie powoduje, że podatnik nie może wystawić rachunku, jeżeli nabywca zwróci się o to po upływie terminu 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.