Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Prawo cywilne przewiduje, iż spadkodawca może w testamencie pozbawić zachowku (wydziedziczyć) zstępnych, małżonka i rodziców do zachowku, pod warunkiem, że uprawniony do zachowku (art. 1008 kc):
-
wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
-
dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
-
uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (art. 1008 kc).
Aby skutecznie wydziedziczyć konieczne jest więc wystąpienie jednej z w/w wymienionych okoliczności - okoliczność tę należy przytoczyć wyraźnie w testamencie.
Wydziedziczenie zstępnego (dziecka) nie pociąga za sobą pozbawienia uprawnienia do zachowku jego zstępnych (jego dzieci). Co więcej, uprawnienie zstępnych wydziedziczonego (wnuków wydziedziczającego) powstaje z chwilą skutecznego wydziedziczenia ich wstępnego (czyli wydziedziczonego). Innymi słowy z chwilą skutecznego wydziedziczenia córki/syna uprawnienia do zachowku nabywają ich dzieci.
Wydziedziczenie wnuków jest możliwe jedynie wówczas, gdy i w ich przypadku istnieją ku temu podstawy (a więc wówczas, gdy przykładowo wbrew woli spadkodawcy (babci/dziadka) postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Aby skutecznie wydziedziczyć wnuki i do niech muszą zostać zastosowane reguły z przepisu art. 1008 kc.
Podsumowując dziedziczący wnukowie będą zobowiązani zapłacić zachowek niedziedziczącym wnukom, chyba, że ci zostaną również wydziedziczeni w testamencie.