Żądanie zwrotu odszkodowania od poszkodowanego

Pytanie:

"Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu kwoty odszkodowania wypłaconej osobie poszkodowanej?"

Odpowiedź prawnika: Żądanie zwrotu odszkodowania od poszkodowanego

Ubezpieczyciel może domagać się od osoby, której wypłacił odszkodowanie, jego zwrotu np. w oparciu o przepisy dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia. W ramach tychże przepisów istniej pojęcie świadczeń nienależnych. Świadczenie jest nienależne między innymi wówczas, gdy ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła. Dotyczyć to może również sytuacji, gdy ubezpieczyciel wypłacając odszkodowanie pozostawał w błędnym przekonaniu, iż osoba której wypłacił odpowiednie świadczenia była do tego uprawniona. Należy pamiętać, iż w tego typu sprawach, gdzie pozwanym jest osoba której ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, które następnie chce odzyskać, przysługują wszelkie sposoby obrony jak choćby ten, w którym pozwany wykaże, że miało miejsce zdarzenie, z którego zaistnieniem ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty na jego rzecz odszkodowania. Ponadto pozwany może powoływać się na zasady współżycia społecznego jak i fakt, iż nie jest już wzbogacony z tytułu uzyskanego świadczenia, które w całości zużył lub utracił.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika