Zakup komputera z oprogramowaniem

Pytanie:

"Kupiłem komputer z zainstalowanym Windowsem. Posiadam dyskietkę instalacyjną, a na obudowie komputera jest przyklejona nalepka z hologramem i numerem licencji tego egzemplarza Windowsa. Czy mam prawo używać tego Windowsa czy muszę kupić nowego? Czy mogę kupić ten program od kogoś, kto kupił go wcześniej w sklepie?"

Odpowiedź prawnika: Zakup komputera z oprogramowaniem

Jeżeli klient zakupił komputer wraz z oprogramowaniem, może używać tego oprogramowania na podstawie licencji, która powinna być dołączona do zakupionego pakietu. Zakres korzystania z oprogramowania powinien być ustalony w licencji. Problemem może być natomiast prawo licencjobiorcy do przeniesienia uprawnień z licencji na osoby trzecie. Jeżeli jest to licencja wyłączna - praw tych nie mozna przenieść. Zasadnicze znaczenie będą tu miały postanowienia licencji. Korzystanie z oprogramowania, do którego prawo posiadają osoby trzecie uzależnione jest od treści licencji, na podstawie których osoby te korzystają z oprogramowania. Tu sytuacja jest analogiczna jak w przypadku, gdyby sam klient chciał przenieść prawo z licencji na osoby trzecie. Jeżeli licencja, na podstawie której osoby trzecie korzystają z oprogramowania jest wyłączna, nie mają oni prawa przenieść prawa do korzystania z tego programu na klienta.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika