Zakup komputera z oprogramowaniem

Pytanie:

Kupiłem komputer z zainstalowanym Windowsem. Posiadam dyskietkę instalacyjną, a na obudowie komputera jest przyklejona nalepka z hologramem i numerem licencji tego egzemplarza Windowsa. Czy mam prawo używać tego Windowsa czy muszę kupić nowego? Czy mogę kupić ten program od kogoś, kto kupił go wcześniej w sklepie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli klient zakupił komputer wraz z oprogramowaniem, może używać tego oprogramowania na podstawie licencji, która powinna być dołączona do zakupionego pakietu. Zakres korzystania z oprogramowania powinien być ustalony w licencji. Problemem może być natomiast prawo licencjobiorcy do przeniesienia uprawnień z licencji na osoby trzecie. Jeżeli jest to licencja wyłączna - praw tych nie mozna przenieść. Zasadnicze znaczenie będą tu miały postanowienia licencji. Korzystanie z oprogramowania, do którego prawo posiadają osoby trzecie uzależnione jest od treści licencji, na podstawie których osoby te korzystają z oprogramowania. Tu sytuacja jest analogiczna jak w przypadku, gdyby sam klient chciał przenieść prawo z licencji na osoby trzecie. Jeżeli licencja, na podstawie której osoby trzecie korzystają z oprogramowania jest wyłączna, nie mają oni prawa przenieść prawa do korzystania z tego programu na klienta.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.3.2017

  Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

  Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie - stale lub czasowo - osobie niepełnosprawnej zalecił lekarz specjalista. Odliczeniu podlegają (...)

 • 9.3.2009

  Jak skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

  Podstawą prawną dla ulgi rehabilitacyjnej jest art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na (...)

 • 18.12.2018

  Prezenty przez internet?

  Jeśli kupujemy prezenty przez internet, można je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na się je swój koszt. Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia (...)

 • 18.2.2014

  Handlujesz w internecie? Sprawdź czy Fiskus może Ci się dobrać do portfela

  Handlujesz w Internecie? Sprawdź, czy fiskus może Ci się dobrać do portfela. Niewielu z internautów wie, że dokonywanie transakcji za pośrednictwem Internetu, na różnego rodzaju aukcjach (...)

 • 9.11.2004

  Rozliczenia bezgotówkowe

  Dla precyzyjnego określenia czym są rozliczenia bezgotówkowe, należy w pierwszej kolejności nakreślić definicję rozliczeń pieniężnych. Na czym więc polegają rozliczenia pieniężne – (...)