e-prawnik.pl Porady prawne

Zakup samochodu osobowego z komisu

Pytanie:

Prowadzę firmę (ryczałt, VAT). Zakupiłem z komisu samochód osobowy na firmę. Na fakturze VAT komisowej jest napisane, kto do komisu wprowadził pojazd, oraz jest napisane: pod poz. 1 Samochód osobowy marki ..., cena 10.000 zł, VAT zw., a pod pozycją 2 jest napisane: marża komisu netto 500 zł, VAT 22% 110 zł, brutto 610zł. Razem do zapłaty 10.610 zł - i tyle zapłaciłem. Czy mogę odliczyć VAT zawarty w marzy komisowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zakup samochodu osobowego z komisu

15.4.2009

Przepisy, w szczególności art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), nie przewidują ograniczeń możliwości odliczania podatku od towarów i usług (VAT) od faktur wystawionych przez komis w zakresie VAT od marży komisu od sprzedaży samochodu osobowego. Zatem nabywca może odliczyć VAT zawarty w marży komisowej. Jeżeli jednak sprzedaż byłaby opodatkowana na zasadzie określonej w art. 120 ust. 4 i 5 (tzw. VAT marża), to zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ