Zakup używanego samochodu za granicą do firmy

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą. Chciałabym zakupić za granicą samochód używany na firmę. Jakie dokumenty będą mi potrzebne, aby dokonać tego zakupu (np: NIP-UE)? Czy mogę odliczyć VAT od takiego zakupu?"

Odpowiedź prawnika: Zakup używanego samochodu za granicą do firmy

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnicy tego podatku mają obowiązek zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wewnątrzwspólnotowych nabyć albo dostaw przed dniem dokonania pierwszego nabycia lub pierwszej dostawy. Nabycie używanego samochodu „na firmę” z innego kraju Unii (tak zakładamy, skoro Czytelniczka wspomina o numerze VAT-UE) stanowi właśnie wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). W związku z tym, należy przed nabyciem złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, wypełniając załącznik VAT-R/UE. Po uzyskaniu przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia zarejestrowania jako podatnika unijnego (VAT-UE), można dokonać nabycia samochodu.

Jeżeli samochód ma być przez firmę zarejestrowany na terytorium kraju (albo jeśli nie podlega rejestracji, ale jest użytkowany na terytorium kraju), nabywca jest zobowiązany do zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w WNT powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru (chyba że przed tym terminem podatnik unijny wystawi fakturę – wówczas obowiązek powstaje z dniem wystawienia faktury). Kwota podatku podlega jednak wykazaniu w deklaracji VAT w poz. 39 i zmniejsza ona tym samym podatek należny. Podatek należny z tytułu WNT stanowi jednocześnie podatek naliczony i można go wykazać jako podatek do odliczenia.  


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika