Cofnięcie pozwu w sprawach pracowniczych

Pytanie:

"Czy jest możliwość wycofania pozwu w sprawie przeciwko pracodawcy i czy wtedy może być tak, że koszty dotychczasowego postępowania w Sądzie Pracy poniesie powód? Czy wycofując pozew trzeba zamieścić uzasadnienie?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu w sprawach pracowniczych

Zgodnie z art. 203 kodeksu postępowania cywilnego cofnięcie pozwu może nastąpić w trakcie całego postępowania (również w przypadku sporów o roszczenia ze stosunku pracy). Możliwość taka istnieje od chwili wniesienia pozwu do wydania wyroku. W celu cofnięcia pozwu nie jest ponadto konieczne zamieszczenie jakiegokolwiek uzasadnienia. Aż do rozpoczęcia rozprawy pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. W związku z tym cofnięcie pozwu już po rozpoczęciu rozprawy będzie co do zasady wymagało wyrażenia zgody przez pozwanego. Zgoda pozwanego na cofnięcie pozwu nie jest jednak wymagana wtedy, gdy równocześnie z cofnięciem pozwu powód zrzeka się dochodzonego nim roszczenia. Zrzeczenie się roszczenia sprawia, że zmianie ulega sytuacja prawna pozwanego, który staje się zwolniony od zobowiązania i wskutek tego nie może już w przyszłości być skutecznie wytoczone przeciwko niemu powództwo dotyczące tego roszczenia. Cofnięty pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie związane są z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód będzie jednak zobowiązany zwrócić mu koszty postępowania, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący zobowiązany będzie odwołać wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadomić pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody. Sąd co do zasady będzie związany cofnięciem pozwu. Może jednak uznać je za niedopuszczalne, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa, a ponadto gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agnieszka 2022-09-28 12:45:36

    Witam tez sie chetnie dowiem jakie to są koszty? Pozdrawiam

  • Dorota 2022-08-16 19:25:37

    Dzień Dobry, mam pytanie do powyższej opisanej sytuacji: W jakiej wysokości moga to być koszty? Czy są one automatycznie przyznane przez Sad w przypadku cofniecia pozwu przez powoda?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika