Zarząd współwłasnością ułamkową

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem nieruchomości czynszowej (23 lokale - tylko mieszkalne). Nie nastąpiło zniesienie współwłasności przez podział rzeczy wspólnej, nie określono umownego sposobu korzystania z niej, nie wyodrębniono żadnego lokalu, czyli jest to współwłasność ułamkowa. Na podstawie indywidualnych umów z pozostałymi współwłaścicielami mam zarządzać nieruchomością za wynagrodzeniem. W tym celu podjąłem działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu nieruchomościami (PKD 70.32.Z) i jestem VAT-owcem. Jako jednoosobowa firma rozliczam zyski z najmu zarządzanej nieruchomości podstawową formą opodatkowania, jaką jest podatek płacony według skali podatkowej (tzw. zasady ogólne), też jako VAT-owiec i oczywiście stosownie do posiadanych przez współwłaścicieli udziałów. Czy jako jeden ze współwłaścicieli mam sam z sobą zawrzeć umowę o zarządzanie moją częścią udziałów w nieruchomości i jako firma zarządzająca mam sobie wystawiać faktury VAT za zarządzanie, a jak te koszty zarządzania mają wpływ na osobną kwestię, tj. opodatkowanie moich zysków (wg udziałów) z tytułu najmu nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Zarząd współwłasnością ułamkową

Zarządzanie własną nieruchomością jest obowiązkiem jej właściciela. Jeśli właściciel (lub współwłaściciel) nie może lub nie chce zajmować się własną nieruchomością (lub udziałem w nieruchomości), może powierzyć to innemu podmiotowi. Nie można natomiast zawrzeć umowy o zarządzanie z samym sobą i nie można sobie wystawiać faktur VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika