Zasądzenie alimentów bez klauzuli wykonalności

Pytanie:

"Wyrok zasądzający alimenty nie ma nadanej klauzuli wykonalności. Chodziłam, pytałam, a nawet cytowałam k.p.c. Dostałam odpis wyroku bez jednej pieczątki, bez nawet najmniejszego podpisu. A apelacje mogą ciągnąć się jeszcze latami, bo granie na zwłokę opłaca się pozwanemu - płaci niższe alimenty. "

Odpowiedź prawnika: Zasądzenie alimentów bez klauzuli wykonalności

Skoro wyrokowi zasadzającemu alimenty nie nadano klauzuli wykonalności, powinna się Pani zwrócić do sądu z wnioskiem o sprostowanie wyroku, gdyż jak nadmienialiśmy, wyrok zasądzający alimenty powinien mieć nadaną klauzulę wykonalności z urzędu. Od klauzuli wykonalności należy odróżnić rygor natychmiastowej wykonalności. Nadanie takiego rygoru powoduje, że orzeczenie mimo, że nieprawomocne, jest wykonalne (czyli można się zwrócić do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji pomimo, że termin do zaskarżenia takiego wyroku nie minął). Jeśli więc wyrokowi nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, to wtedy, zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o natychmiastowej wykonalności. Wniosek o uzupełnienie wyroku może zgłosić każda strona postępowania. Wniosek o uzupełnienie wyroku można zgłosić w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia lub doręczenia wyroku. Można żądać przywrócenia tego terminu. Termin ten biegnie od dnia ogłoszenia wyroku i jedynie w wypadkach, w których jego doręczenie następuje z urzędu, termin ten biegnie od dnia doręczenia. W wypadkach, gdy doręczenie wyroku następuje na wniosek, termin do zgłoszenia wniosku liczy się od dnia ogłoszenia wyroku. Sąd nadaje z urzędu rygor natychmiastowej wykonalności, a co za tym idzie klauzulę wykonalności tylko co do rat alimentów płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. W pozostałym zakresie nadanie klauzuli wykonalności przez sąd może nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się wyroku zasądzającego alimenty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anonim 2020-12-09 20:15:35

    A co zrobić, jesli Wyrok rozwodowy wraz z zasądzonymi alimentami wydany był parę lat temu. Nie ma klauzuli wykonalności - dwutygodniowy termin na złożenie wniosku o sprostowanie Wyroku minął dawno temu. Czy już po fakcie? Jak dochodzić swoich praw?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika