Zaskarżenie przekazania sprawy przez komornika

Pytanie:

"Komornik wydał postanowienie o przekazaniu sprawy do innego komornika ze względu na przeprowadzenie się dłużnika do innej dzielnicy. Nie jest to prawdą, bo dłużnik się wcale nie przeprowadził i wprowadził komornika w błąd. Jakie przysługują możliwości zaskarżenia takiego postanowienia komornika?"

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie przekazania sprawy przez komornika

Przede wszystkim należy zauważyć, że komornik, mimo zmiany podstaw w toku postępowania, nie traci właściwości, którą miał w chwili złożenia wniosku. Zatem nawet jeżeli w toku egzekucji dłużnik rzeczywiście zmieni miejsce zamieszkania, to komornik, który wszczął egzekucję, nie przestaje być właściwy. Wynika to z art. 15 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, który na mocy art. 13 § 2 kpc stosowany jest do komorników odpowiednio.

Przekazanie sprawy może nastąpić tylko wtedy, gdy jeszcze przed wszczęciem egzekucji dłużnik zmieni miejsce zamieszkania. Komornik, który uzna, że jest niewłaściwy miejscowo, powinien (stosownie do art. 200 § 1 w zw. z art. 13 § 2 kpc) stwierdzić swą niewłaściwość i przekazać sprawę właściwemu komornikowi.

W każdym razie przekazanie sprawy następuje na podstawie postanowienia komornika, na które przysługuje skarga na czynności komornika (art. 394 § 1 pkt 1 w zw. z art. 13 § 2 kpc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika