Zatrudnienie Duńczyka w Polsce i Danii

Pytanie:

"Firma polska chce zatrudnić Duńczyka do pracy na terenie Polski i Danii. Gdzie będzie opodatkowana jego praca? Proszę wskazać, jakie ustawy, regulacje o tym mówią."

Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie Duńczyka w Polsce i Danii

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej "ustawą"), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jak natomiast stanowi art. 3 ust. 2a ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zatem Duńczyk, który ma miejsce zamieszkania w Danii, a w Polsce przebywa jedynie czasowo, bez zamiaru stałego pobytu, będzie miał w Polsce jedynie ograniczony obowiązek podatkowy. Zgodnie z art. 4a ustawy, przepisy powyższe stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jak stanowi art. 14 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 6 grudnia 2001 r., pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (np. w Danii) otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Danii), chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce). Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie (Polsce).

Zatem Duńczyk (rezydent podatkowy Danii) z tytułu dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Należy jednakże zaznaczyć, że dochody osiągnięte przez niego z tytułu pracy na rzecz polskiego pracodawcy, jednak wykonywanej na terenie Danii, nie są osiągane na terytorium Polski, więc nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Natomiast w zakresie, w jakim obcokrajowiec wykonuje pracę w Polsce, na polskim pracodawcy będzie ciążył obowiązek poboru i odprowadzenia od wynagrodzenia podatku dochodowego od osób fizycznych na identycznych zasadach jak w przypadku polskich pracowników. Obcokrajowiec uzyskujący dochody z pracy wykonywanej w Polsce staje się polskim podatnikiem od tej części swoich dochodów, które uzyskane zostały na terytorium RP. Jego dochód jest więc rozliczany na zasadach ogólnych. Jednakże Duńczyk na podstawie przepisów wskazanej wyżej Konwencji będzie miał możliwość uwzględnienia podatku zapłaconego w Polsce w rozliczeniu składanym w kraju swojej rezydencji (art. 22 Konwencji).

Odrębne zasady opodatkowania wystąpią w przypadku wynagrodzenia dyrektorów, pracowników państwowych, wynagrodzenia otrzymywanego za pracę najemną, wykonywaną na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, wynagrodzenia otrzymywanego za pracę najemną, wykonywaną na pokładzie statku powietrznego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika