Zatrzymanie egzemplarza umowy przez komis

Pytanie:

Zostawiłam samochód w komisie do sprzedaży, ale pieniądze dostałam od ręki. Podpisałam umowę komisową, której właściciel nie chciał mi wydać do czasu sprzedaży samochodu. Zgodziłam się, ale po sprzedaży samochodu otrzymałam tylko fakturę za sprzedaż bez poprzedniej umowy komisowej. Na fakturze był opis, że marża za samochód wynosi 400 zł, a komis zarobił na nim czyste 4000 zł. Chciałabym otrzymać poprzednią umowę komisową, czy jest mi ona potrzebna i jak mam ją wydobyć z komisu. Czy komis ma prawo tak postępować?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W zasadzie komis nie ma prawa tak postępować i oczywiście może Pani żądać wydania egzemplarza umowy. Ale niestety prawo sobie z takimi sytuacjami nie radzi. Przede wszystkim nie powinna Pani była godzić się na pozostawienie umowy w komisie. Powinna być ona sporządzona w 2 egzemplarzach, a jeden powinna mieć Pani. Umowa jest dowodem zawarcia czynności prawnej, więc zadziałała Pani sama na swoją szkodę i może się zdarzyć, że komisant zaprzeczy istnieniu pisemnej umowy, a Pani nie będzie miała jak tego udowodnić.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Umowa komisu

  Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek (...)

 • Zatrzymanie - kiedy, na jak długo, jaki organ i w jakich okolicznościach może mnie zatrzymać?

  Artykuł zawiera informacje o tym z jakich powodów i na jak długo Policja może zatrzymać osobę. Czy stan nietrzeźwości może być wyłącznym powodem zatrzymania? Kiedy należy zwolnić zatrzymanego? (...)

 • Uprowadzenie dziecka przez rodzica

  Rozwój komunikacji oraz zniesienie barier administracyjnych przy przekraczaniu granic państwowych ułatwiły nie tylko swobodne podróżowanie, ale spowodowały, że mniej przeszkód (...)

 • Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • Umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy licencyjne

  Umowa o przeniesienie praw autorskich polega na tym, że przenoszący prawa autorskie wyzbywa się całkowicie władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy. Umowa taka powinna zostać sporządzona w formie (...)

NA SKÓTY