Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z powołanym w pytaniu rozporządzeniem projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii aktualnej mapy.
Część opisowa powinna zawierać między innymi opis aktualnego stanu zagospodarowania działki lub terenu. Dodatkowo powinny zostać omówione planowane zmiany w tym zagospodarowaniu, w tym adaptacje i rozbiórki w zakresie niezbędnym do uzupełnienia części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu.
Z kolei część rysunkowa powinna przedstawiać granice działki budowlanej lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym urządzeń budowlanych z nimi związanych, z oznaczeniem wejść i wjazdów oraz liczby kondygnacji, charakterystycznych rzędnych, wymiarów i wzajemnych odległości obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz ich przeznaczenia, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich, rodzaj i zasięg uciążliwości, zasięg obszaru ograniczonego użytkowania, układ komunikacji wewnętrznej przedstawiony w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej komunikacji zewnętrznej, określający układ dróg wewnętrznych, dojazdów, bocznic kolejowych, parkingów, placów i chodników, w miarę potrzeby przekroje oraz profile elementów tego układu, charakterystyczne rzędne i wymiary.
W celu poprawienia czytelności powyższego rysunku mogą być sporządzane dodatkowe rysunki, jeżeli poprawi to czytelność projektu zagospodarowania działki lub terenu. Opinię o warunkach geologiczno – inżynierskich oraz opinię o stanie posadowienia budynku powinny sporządzić osoby posiadające wykształcenie i uprawnienia w tym zakresie. Będą to odpowiednio inżynier – geolog oraz inżynier budownictwa posiadający uprawnienia konstruktora (inżynier – konstruktor).