Zawartość projektu budowalnego przebudowy

Pytanie:

"Czy w skład projektu budowlanego przebudowy, rozbudowy bądź nadbudowy winna wchodzić inwentaryzacja stanu pierwotnego (istniejącego) obiektu budowlanego, jako odrębne opracowanie? Żaden przepis prawny nic o obowiązku sporządzenia inwentaryzacji nie wspomina. Obowiązku opracowania inwentaryzacji nie nakłada decyzja o warunkach zabudowy. Projektant twierdzi, że do opracowania projektu budowlanego inwentaryzacja jest mu zbędna. Jaką formę powinna przybrać ocena, o której mowa rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego: oceny, ekspertyzy, czy też ekspertyzy oraz dodatkowo oceny i kto ją ma opracować: osoba posiadająca uprawnienia budowlane (projektant) czy też rzeczoznawca budowlany?"

Odpowiedź prawnika: Zawartość projektu budowalnego przebudowy

Zgodnie z powołanym w pytaniu rozporządzeniem projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii aktualnej mapy.

Część opisowa powinna zawierać między innymi opis aktualnego stanu zagospodarowania działki lub terenu. Dodatkowo powinny zostać omówione planowane zmiany w tym zagospodarowaniu, w tym adaptacje i rozbiórki w zakresie niezbędnym do uzupełnienia części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu.

Z kolei część rysunkowa powinna przedstawiać granice działki budowlanej lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym urządzeń budowlanych z nimi związanych, z oznaczeniem wejść i wjazdów oraz liczby kondygnacji, charakterystycznych rzędnych, wymiarów i wzajemnych odległości obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz ich przeznaczenia, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich, rodzaj i zasięg uciążliwości, zasięg obszaru ograniczonego użytkowania, układ komunikacji wewnętrznej przedstawiony w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej komunikacji zewnętrznej, określający układ dróg wewnętrznych, dojazdów, bocznic kolejowych, parkingów, placów i chodników, w miarę potrzeby przekroje oraz profile elementów tego układu, charakterystyczne rzędne i wymiary.

W celu poprawienia czytelności powyższego rysunku mogą być sporządzane dodatkowe rysunki, jeżeli poprawi to czytelność projektu zagospodarowania działki lub terenu. Opinię o warunkach geologiczno – inżynierskich oraz opinię o stanie posadowienia budynku powinny sporządzić osoby posiadające wykształcenie i uprawnienia w  tym zakresie. Będą to odpowiednio inżynier – geolog oraz inżynier budownictwa posiadający uprawnienia konstruktora (inżynier – konstruktor).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Nikt 2022-02-13 15:06:51

    co to za odpowiedź? jakby nie na zadane pytanie. Bzdura. Zgodnie z prawem inwentaryzacja nie jest wymagana. Architekt na rysunku przebudowy rozbudowy zaznacza, które elementy się usuwa, które zostają jako istniejące, a które są nowoprojektowane i to wystarczy urzędnikowi. Jednak nadgorliwi urzędnicy nadal wymagają, jest to jednak niezgodne z prawem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika