Jak wyrejestrować samochód bez umowy sprzedaży

Pytanie:

"Witam. Mam problem. Sprzedałem swój samochód, ale gdzieś zagubiłem umowę sprzedaży. Nie udało mi się również skontaktować z nabywcą. W jaki sposób mam w tej sytuacji zawiadomić starostę o zbyciu pojazdu, jeśli nie posiadam wspomnianej umowy?"

Odpowiedź prawnika: Jak wyrejestrować samochód bez umowy sprzedaży

W aktualnym stanie sprawy, jeśli w żaden sposób nie może Pan udokumentować, iż nie jest Pan właścicielem pojazdu i że został on zbyty, istnieją dwa rozwiązania niniejszej sytuacji.

Brak umowy kupna-sprzedaży samochodu - co zrobić?

Po pierwsze może Pan wystąpić do urzędu właściwego dla nabywcy o wydanie kopii dokumentu umowy. Nabywca rejestrując pojazd musiał bowiem przedłożyć umowę do wglądu organowi, a organ wykonał kopię tegoż dokumentu. Jeśli więc, osoba dokonująca nabycia pojazdu dokonała jego rejestracji w danym urzędzie, nie powinno być większych przeszkód w uzyskaniu kopii tegoż dokumentu. Najkorzystniej będzie więc skontaktować się z urzędem miasta – wydziałem komunikacji, właściwym dla kupującego i uzyskać informacje czy i w jaki sposób można uzyskać taką kopię – nie jest wykluczone, iż będzie tego można dokonać także listownie.

Innym rozwiązaniem będzie wytoczenie powództwa (cywilnego) o stwierdzenie nieistnienia prawa własności do niniejszego pojazdu. Jest to jednak droga skomplikowana oraz kosztowna.

W takim przypadku konieczne będzie jednak posiadanie danych nabywcy pojazdu – przeciwko niemu musi Pan bowiem wystąpić z pozwem o ustalenie, iż nie jest Pan właścicielem pojazdu.

Wytaczając powództwo na podstawie przepisu art. 189 k.p.c., konieczne będzie wykazanie interesu prawnego w uzyskaniu takiego orzeczenia – takim interesem będzie konieczność wykazania nie istnienia prawa własności przy zgłaszaniu faktu sprzedaży pojazdu.

Dokument sądowy będzie także niezbędny do zgłoszenia okoliczności zbycia pojazdu ubezpieczycielowi, jak dotąd Pan bowiem również pozostaje zobowiązany do uiszczenia składki solidarnie z nabywcą pojazdu. W takim przypadku pomocne mogłyby okazać się zeznania świadków, potwierdzające okoliczność zbycia pojazdu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika