Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Możliwość skarżenia takiego postanowienia (nie musi zawierać uzasadnienia) daje art. 306 kodeksu postępowania karnego. Pokrzywdzonemu oraz instytucji (samorządowej) przysługuje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa. Zawiadamiający nie jest automatycznie pokrzywdzonym. Co do zasady jednak pokrzywdzony dokonuje zawiadomienia. Jeśli zatem jest pan osobą pokrzywdzoną, to może Pan złożyć zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania przygotowawczego. Pamiętać należy, że uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt.
Zażalenie wnosi się do prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził postanowienie. Jeżeli prokurator nadrzędny nie przychyli się do zażalenia, kieruje je do sądu.
W tym miejscu warto wskazać, iż przestępstwo określone w art. 216 kk jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego i prokurator nie ma obowiązku objąć go ściganiem. Prokurator może to uczynić, jeżeli uzna że wymaga tego interes społeczny. Decyzja w tym względzie jest jednak samodzielną decyzją prokuratora. Przestępstwa prywatnego-skargowe są co do zasady ścigane poprzez wniesienie do sądu prywatnego aktu oskarżenia.