Zażalenie na postanowienie o poręczeniu

Pytanie:

"Prokuratura Rejonowa przedstawiała zarzuty dla dwojga podejrzanych i nakazała wpłacenie poręczenia w kwocie ok. 7% w stosunku do kwoty oszustwa a jednocześnie zaboru. Czy to symboliczne poręczenie mozna zaskarżyć poprzez zażalenie lub wnosić by to poręczenie było na poziomie zagarniętego mienia? Czy przepis prawa polskiego mówi o minimalnym poręczeniu?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na postanowienie o poręczeniu

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego poręczenie majątkowe w postaci pieniędzy, papierów wartościowych, zastawu lub hipoteki może złożyć oskarżony albo inna osoba. Wysokość, rodzaj i warunki poręczenia majątkowego, a w szczególności termin złożenia przedmiotu poręczenia, należy określić w postanowieniu, mając na względzie:

  1. sytuację materialną oskarżonego i składającego poręczenie majątkowe,
  2. wysokość wyrządzonej szkody oraz
  3. charakter popełnionego czynu.

Te elementy mają wpływ na wysokość poręczenia majątkowego. Ustawa nie stanowi o wysokości minimalnego poręczenia. Wysokość ustala organ wydający postanowienie na podstawie powyższych przesłanek. Poręczenie nie jest zabezpieczeniem roszczeń pokrzywdzonego przestępstwem. Nie taka bowiem jest jego rola.

Na postanowienie o zastosowaniu poręczenia majątkowego przysługuje zażalenie. Zażalenie przysługuje stronom (w postępowaniu przygotowawczym stroną jest podejrzany i pokrzywdzony – nie jest stroną w postępowaniu przed sądem), a także osobie, której postanowienie bezpośrednio dotyczy (poręczający nie będący oskarżonym, podejrzanym), chyba że ustawa stanowi inaczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika