Zeznanie pod przysięgą
Pytanie:
"Czy jako uczestnik postępowania w sprawie o dział spadku i zniesienie współwłasności mogę żądać odebrania przyrzeczenia o zeznaniu prawdy lub żądać od sądu uprzedzenia o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy w stosunku do drugiego uczestnika postępowania? W jakiej formie to powinno nastąpić? "
Odpowiedź prawnika: Zeznanie pod przysięgą
Jeżeli sąd uzna, że na podstawie zebranych faktów nie da się wyjaśnić sprawy to zarządzi on przesłuchanie stron. Sąd przesłucha strony bez odbierania przyrzeczenia, lecz jeśli i to nie rzuci światła na sprawę (w szczególności, gdy zeznania będą sprzeczne), wtedy sąd przesłucha jedną lub obie strony pod przysięgą. Osoba która zeznała nieprawdę lub zataiła prawdę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Odpowiedzialność taką ponosi jednak jedynie osoba, która złożyła przyrzeczenie i została o takiej odpowiedzialności uprzedzona. Nie istnieją prawne środki skłonienia sądu do przesłuchania stron pod przysięgą, zależy to tylko od woli sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?