Zeznanie roczne PIT-37 a dochód z dywidendy

Pytanie:

Jestem udziałowcem spółki z o.o. Spółka wypłaca udziałowcom dywidendę. Czy wypłaconą przez spółkę dywidendę należy rozliczyć w rozliczeniu rocznym PIT-37?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych płatnicy zobowiązani są do pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych (art. 41 ust. 4 wskazanej ustawy). Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy spółka powinna przekazać w terminie do dnia 20-go następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby wraz ze zbiorczą deklaracją sporządzoną według wzoru PIT-8A (art. 42 ust. 1 wskazanej ustawy).

Stosownie do treści art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, omawianych dochodów (przychodów) z dywidend nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27. Oznacza to, że udziałowcy będący osobami fizycznymi mieszkającymi w Polsce uzyskane z tytułu wypłaconych dywidend przychody oraz kwoty pobranego zryczałtowanego podatku nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych, np. PIT-37 (tak: Informacja Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 2 lipca 2004 r., BI/005/0409/04; Postanowienie Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu z dnia 3 marca 2005 r., ZD/4111-14/05).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Józef Skutecki

3.3.2013 22:30:25

Re: Zeznanie roczne PIT-37 a dochód z dywidendy

Mam rente 1400 brutto.Z urzedem skarbowym rozlicza mnie ZUS tak uwazam. Nie mniej jednak urzad skarbowy w kaliszu wezwał mnie ze powinienem złożyc PIT 37, w rubrykach wpisac dochod "0" uzupełniłem to, nie mniej jednak urzad skarbowy udzielił mi mandatu 160 zł, czy słusznie dot.to rozliczenia za 2011rok. Pozdrawiam. J.Skutecki KALISZ


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 28.1.2019

    Twój e-PIT - rozliczenie przygotowane przez administrację skarbową

    Usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Rozliczenia (...)

  • 28.5.2008

    Prawo do dywidendy w spółce akcyjnej

    Akcjonariusze uprawnieni są do udziału w zysku spółki. Udział w zysku to dywidenda, która wypłaca się w stosunku, w jakim każdy z akcjonariuszy uczestniczy w udziale w kapitale zakładowym spółki. (...)

  • 12.2.2019

    Twój e-PIT gotowy od 15 lutego

    Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie (...)

  • 16.2.2019

    Twój e-PIT - nowa jakość w rozliczeniu podatku

    15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie (...)

  • 22.12.2013

    PIT 2013. Kalendarz podatnika. Kwiecień.

    Uwaga! 30 kwietnia upływa termin do złożenia rocznych rozliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie tym podatnik, w zależności od rodzaju osiągniętego w roku (...)