Zeznanie roczne PIT-37 a dochód z dywidendy

Pytanie klienta:

""Jestem udziałowcem spółki z o.o. Spółka wypłaca udziałowcom dywidendę. Czy wypłaconą przez spółkę dywidendę należy rozliczyć w rozliczeniu rocznym PIT-37?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych płatnicy zobowiązani są do pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych (art. 41 ust. 4 wskazanej ustawy). Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy spółka powinna przekazać w terminie do dnia 20-go następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby wraz ze zbiorczą deklaracją sporządzoną według wzoru PIT-8A (art. 42 ust. 1 wskazanej ustawy).

Stosownie do treści art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, omawianych dochodów (przychodów) z dywidend nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27. Oznacza to, że udziałowcy będący osobami fizycznymi mieszkającymi w Polsce uzyskane z tytułu wypłaconych dywidend przychody oraz kwoty pobranego zryczałtowanego podatku nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych, np. PIT-37 (tak: Informacja Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 2 lipca 2004 r., BI/005/0409/04; Postanowienie Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu z dnia 3 marca 2005 r., ZD/4111-14/05).

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.