Zgoda rodzica na pobyt dziecka za granicą
Pytanie:
"Jestem z żoną po rozwodzie i mamy syna, nad którym opiekę sprawuje matka, natomiast ja nie mam ograniczonych praw rodzicielskich. Wyraziłem zgodę na wydanie paszportu dla mojego dziecka matka uzasadniła taką prośbę wyjazdem turystycznym. W rzeczywistości jest już z dzieckiem od 6 miesięcy w Anglii i tam pracuje. Jakie mam możliwości, ażeby zmienić tą sytuację? Jak długo jest ważny taki paszport? Czy po upływie ważności paszportu trzeba jeszcze raz wyrażać zgodę na wydanie nowego przez obojga rodziców?"
Odpowiedź prawnika: Zgoda rodzica na pobyt dziecka za granicą
Jeżeli oboje z rodziców posiadają pełnię władzy rodzicielskiej do wyjazdu dziecka za granicę potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Wynika to bowiem z ogólnej zasady, że w ważnych sprawach dziecka oboje rodzice decydują wspólnie. Ewentualne orzeczenie rozwodu małżonków (rodziców dziecka) nie wpływu na ich władzę rodzicielską względem niego (oczywiście jeżeli sąd żadnego z nich jej nie pozbawi lub nie ograniczy).
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, która przysługuje obojgu rodzicom. Tak więc kodeks rodzinny przyznaje obojgu rodzicom jednakowe prawa w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej, i to bez względu na to, czy rodzice są małżeństwem. Każdemu z rodziców przysługuje pełnia władzy z wyjątkiem istotnych spraw dziecka, o których rozstrzygają rodzice wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Innymi słowy o sprawach dnia codziennego (czyli z wyłączeniem spraw istotnych dziecka) każde z rodziców może decydować samodzielnie nie pytając o zgodę drugiego rodzica. Taką sprawą mógłby być wyjazd zagraniczny jednak o charakterze urlopowym. Z całą pewnością wyjazd dziecka za granicę na stałe jest rozstrzygnięciem o charakterze istotnym dla dziecka.
Podsumowując, matka dziecka nie może samodzielnie podjąć decyzji o wyjeździe dziecka na stałe za granicę. Jeżeli będzie chciała postępować zgodnie z prawem, to taki ewentualny wyjazd będzie musiała uzyskać Pana zgodę.
W braku takiej zgody będzie mogła wystąpić do sądu o wydanie takiego pozwolenia (co jednak nie oznacza z całą pewnością, iż takie pozwolenie uzyska). Proszę pamiętać, iż w związku z tym, iż rodzice powinni wykonywać władzę rodzicielską wspólnie, mają oni obowiązek uzgadniania między nimi sposobu wychowania dziecka i załatwiania jego spraw. W braku porozumienia każde z rodziców, choćby nie pozostawali oni w związku małżeńskim, może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu – również i Pan.
Jako istotną sprawę rodziny orzecznictwo sądowe uznało między innymi określenie miejsca pobytu dziecka. Art. 95 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.
Należy stwierdzić, że zgoda na wydanie paszportu jest bezwarunkowa. Zatem nie można określić pod jakimi warunkami wyraża jeden z rodziców zgodę na wyjazd zagraniczny (udzielam zgody na wydanie paszportu tylko na wyjazd wakacyjny). Inną natomiast kwestią jest decydowanie o miejscu zamieszkania dziecka. Tu rodzic niepozbawiony władzy rodzicielskiej ma prawo do decydowania o tej kwestii. W razie braku zgody można wystąpić do sądu rodzinnego o rozstrzygnięcie tego problemu. W wyniku wszczęcia takiego postępowania może dojść do unieważnienia paszportu.
Paszport ważny jest przez 10 lat od daty jego wydania. Po utracie ważności zgoda na wyrobienie nowego jest również potrzebna.
Pamiętać należy, że na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość danej osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi UE. Jednak wydaje się, iż dowodem osobistym w rozumieniu tego przepisu, uprawniającym do przekraczania granic jest tylko tzw. nowy dowód osobisty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?