Złożenie przyrzeczenia przez świadka
Pytanie:
"W jakim momencie sprawy sądowej karnej i kto może wystąpić do Sądu z prośbą o zaprzysiężenie świadka? Czy może to być tylko na początku przesłuchania , czy również w trakcie, gdy okazuje się, że świadek kłamie?"
Odpowiedź prawnika: Złożenie przyrzeczenia przez świadka
Zgodnie z art. 187 kodeksu postępowania karnego świadek składa przyrzeczenie przed rozpoczęciem zeznań. Od odebrania przyrzeczenia od świadka można odstąpić jeżeli obecne strony nie sprzeciwią się temu. Ponadto nie odbiera się przyrzeczenia:
-
gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że świadek z powodu zaburzeń psychicznych nie zdaje sobie należycie sprawy ze znaczenia przyrzeczenia,
-
gdy świadek jest osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa będącego przedmiotem postępowania lub pozostającego w ścisłym związku z czynem stanowiącym przedmiot postępowania albo gdy za to przestępstwo został skazany,
-
gdy świadek był prawomocnie skazany za fałszywe zeznanie lub oskarżenie.
Przed rozpoczęciem przesłuchania należy uprzedzić świadka o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?